Více času na podstatné

Energie

 

Některá odvážná doporučení jsou inspirována publikací Obnovitelné zdroje s chladnou hlavou, kterou napsal David J. C. MacKay, profesor fyziky na University of Cambridge a od roku 2009 hlavní vědecký poradce britského Ministerstva pro energetiku a klimatickou změnu

 

Snížení plateb za energii

Výdaje za energie můžete snížit i bez toho, že byste snižovali spotřebu. V případě elektřiny tak můžete své platby snížit až o desetinu. Snížením spotřeby však lze ušetřit mnohem více!

1. Vyberte si optimální tarif u svého tradičního dodavatele, případně dodavatele elektřiny nebo plynu změňte! Na internetu je k dispozici celá řada porovnávačů, doporučujeme využít např. Kalkulátor cen energií na odborném portálu TZB-info (https://kalkulator.tzb-info.cz/) nebo kalkulátor na stránkách Energetického regulačního úřadu (https://kalkulator.eru.cz/). Změna je velice snadná a ušetří vašemu rozpočtu i více jak 10 % ročních nákladů!

 

2. Rekonstruujete-li otopnou soustavu, nebo třeba jen vyměňujete kotel? Pak můžete snížit náklady změnou paliva, které používáte k vytápění! V současnosti patří obecně k nejdražším způsobům vytápěním, vytápění pomocí elektrických přímotopů, naopak výhodněji vychází klasické dřevo, anebo i štěpka a rostlinné pelety. Pro porovnání nákladů můžete využít výpočetní pomůcku odborného portálu TZB-info (https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva), která je uznávaným standardem.

 

Snížení spotřeby v domácnosti

Úspory energie v domácnosti se projeví přímo v účtech za energie. Avšak většinu doporučení lze také aplikovat i v kanceláři.

3. Při snižování spotřeby se vždy zaměřujte nejdříve na největší položky. Obecně se uvádí, že nejvíce spotřebují chladničky a mrazničky - 21 %, osvětlení - 16 %, vaření - 16 %, praní 13 %, mytí nádobí - 13 %, elektronika - 8 %, ostatní spotřebiče - 8 %, žehlení - 5 % (zdroj: PRE).

 

4. Nejvíce můžete ovlivnit spotřebu při koupi nového spotřebiče, proto pozorně sledujte údaje na energetických štítcích! Nezapomínejte také, že na spotřebu má také vliv správný provoz spotřebiče.

 

Jednoduchá opatření bez investic:

5. Nejvýrazněji a nejlevněji lze snížit spotřebu na vytápění, a to prostým snížením teploty! Snížením teploty o každý jeden stupeň ušetříte cca 6 % tepla. Pokud například dosáhnou vaše náklady na vytápění 35 000 Kč/rok, pak snížením teploty například z 21 °C na 20 °C ušetříte nezanedbatelných 2 100 Kč.

 

6. Zajistěte, aby se zbytečně netopilo, když v domácnosti nikdo není! Pravidelný režim ohlídá automatická regulace (termostatické regulátory apod.) a mimořádné případy je nutno ošetřit manuálně.

 

7. Pravidelně (nejlépe jednou týdně) sledujte spotřebu plynu, elektřiny a vody a hledejte jednoduché způsoby, jak ji snížit. Jedná se o základní zásadu energetického managementu.

 

8. Změřte si spotřebu svých spotřebičů v různých režimech (zapnuto, vypnuto/ STAND-BY) pomocí speciálního měřiče, který si můžete zapůjčit zdarma například v Centru energetického poradenství PRE. Pouze znalostí spotřeby můžete optimalizovat chod jednotlivých spotřebičů a snížit tak své náklady.

 

9. Diskutujte o úsporách energie s přáteli a vyměňujte si vzájemně své zkušenosti. Možná objevíte vděčná témata k diskusi, která vás navíc obohatí jak o nápady, tak o úspory.

 

10. Perte, pokud je to možné a prádlo není viditelně špinavé, při nízkých teplotách (20 °C nebo 30 °C). Moderní prací prostředky mají dobou prací schopnost i při nízkých pracích teplotách. Většinu energie spotřebuje pračka právě na ohřev vody.

 

11. Sušičku pořizujte pouze v případě, nemáte-li jinou možnost, jak prádlo usušit. Když je hezky, sušte prádlo venku. Navíc prádlo bude hezky vonět. Při odstřeďování na 1000 otáček za minutu zůstane v prádle jen málo vlhkosti. V panelovém bytě může sušení prádla zpříjemnit klima, avšak nezapomínejte na správné větrání. (Pozn.: Pokud sušičku využíváte, pak je do ní vhodné vkládat prádlo, které je dostatečně odstředěné v pračce. Rozdíl mezi prádlem odstředěným na 800 anebo 1 6000 ot./min. je rozdíl v sušení 30 min. Zdroj: PRE)

 

12.  Zvlhčovače vzduchu spotřebují na každý litr odpařené vody přibližně 1 kWh energie (4,64 Kč při průměrné ceně elektrické energie). Sušením prádla doma dosáhnete stejného efektu a zároveň využijete dvakrát stejné energie.

 

13.  Při vaření můžete snížit spotřebu energie až na polovinu, a to dodržením následujících zásad: zakrývejte hrnec poklicí, používejte plotýnku odpovídající velikosti dna nádoby, používejte hrnce s rovným dnem a využívejte tlakový hrnec.  (Pozn.: Využitím tlakového hrnce ušetříte, až 40 % energie a 30 % času.)

 

14.  Trvá-li příprava potravin v troubě déle než hodinu, není třeba ji předehřívat. Zároveň při pečení zbytečně neotvírejte troubu, jelikož při každém jejím otevření klesne teplota o 20 – 40 °C.

 

15.  Pokud máte doma bojler, pak si raději myjte ruce studenou vodou, jelikož často platí, že si ruce umyjete rychleji, než přiteče teplá voda. Termostatické baterie v tomto případě nepomohou, ale mají smysl například při sprchování.

 

16.  Máte-li krb, pečlivě zavírejte komínovou klapku, pokud právě netopíte! Otvor do komína je jistě větší než všechny ostatní spáry v domě nebo bytě, a jeho zavřením snížíte ztrátu teplého vzduchu.

 

17.  Starší televizory, hifi věže a podobné spotřebiče vypínejte vypínačem nebo vytažením šňůry ze zásuvky. Ponechané ve STAND-BY režimu mají mnohdy téměř stejnou spotřebu jako zapnuté, což si můžete snadno ověřit půjčením speciálního měřiče. Například spotřebič s příkonem pouhých 10 W za rok, spotřebuje přes 80 kWh (370 Kč/rok - při průměrné ceně 4,64 Kč) a to v době, kdy vůbec není používán.

 

18.  V rychlovarné konvici ohřívejte jen takové množství vody, které opravdu potřebujete! Větší množství vody vede, kromě vyšší spotřeby elektřiny i k rychlejší tvorbě vodního kamene.

 

19.  Jednotlivé porce jídla (do 400 g) ohřejete nejrychleji a nejúsporněji v mikrovlnné troubě!

 

20.  Při nákupu myčky pamatujte na skutečnost, že myčky s větší kapacitou nádobí jsou daleko efektivnější, než myčky malé (např. šíře 45 cm). Při mytí využívejte vždy plně naplněných myček, automatických a úsporných programů, které dokážou šetřit energii.

 

Drobné investice

21.  Vyměňte žárovky za kompaktní zářivky (úsporky) nebo LEDky (LED – Light Emitting Diode – světlo emitující dioda). Ceny kvalitních zářivek klesly natolik, že za rok ušetříte za elektřinu více, než kolik stojí samotná úsporka, jejich životnost je přitom až 10x delší než u obyčejných žárovek! Náhrady žárovek s využitím LED jsou dosud výrazně dražší, jejich životnost však často překračuje 20 000 hodin a nevadí jim ani velmi časté zapínání. Pokud si nejste jistí s návratností investice, pak můžete využít jeden z kalkulátorů (např. společnosti PRE - https://www.energetickyporadce.cz/cs/kalkulacky-energie/osvetleni/navratnost-investice-do-usporneho-svetelneho-zdroje/)

 

22.  Namontujte termostatické ventily na všechna topná tělesa a používejte je k regulaci teploty podle toho, zda v místnosti pobýváte, nebo ne.

 

23.  Máte-li starší okna, utěsněte spáry v oknech a dveřích. Snížíte tím úniky teplého vzduchu.

 

Větší investice

24.  Kupujte jen tak velké spotřebiče, které skutečně využijete. Na sídlišti ve velkoměstě, kde je supermarket otevřen každý den, je velká chladnička nebo mraznička zbytečná. Malá chladnička s mrazákem 80 + 10 l ve třídě A má menší spotřebu, než běžná kombinace 160 + 60 l ve třídě A+++.

 

25.  Vyměňte zastaralé spotřebiče s vysokou spotřebou (chladničku, mrazničku, pračku apod.) za nové s nižší spotřebou. Například nové typy praček mají ve srovnání s pračkami z 90. Let o 30 % menší spotřebu elektrické energie. Avšak nejprve využijte některý z kalkulátorů, například společnosti PRE (https://www.energetickyporadce.cz/cs/kalkulacky-energie/domaci-spotrebice/posouzeni-provoznich-nakladu-domacich-spotrebicu/), pomocí kterého snadno zjistíte návratnost plánované investice, a zda a kolik uspoříte. Bylo by neekonomické, ale i neekologické zbavovat se spotřebiče, který je plně funkční, a který má jen o něco vyšší spotřebu.

 

26.  Kupujete-li nový spotřebič, vybírejte typy s nejnižší spotřebou, tj. v případě praček, chladniček a mrazniček ve třídě A++ nebo A+++.

 

27.  Starou chladničku odevzdejte do sběru! Na chatu nebo chalupu si raději pořiďte novou menší, vzhledem k jejímu využití. Na úspoře za elektřinu se nová menší chladnička může ve srovnání se starou velkou zaplatit už za dva až tři roky. Například Chladničku o objemu kolem 80 l (+ mrazák 10 l) a se spotřebou 0,3 kWh/den lze pořídit i za méně než 4000 Kč, spotřebuje za rok elektřinu za cca 500 Kč. Stará chladnička o objemu 150 l (+ 50 l mrazák) může za rok spotřebovat 400 - 500 kWh, což je 2000 - 2500 Kč.

 

28.  Chladničku a mrazničku umístěte co nejdál od zdrojů tepla, ideálně do nevytápěné místnosti, a to dostatečně daleko od zdi, jelikož snížená schopnost větrání může zvýšit spotřebu energie i o 10 %. Ideálně provozujte chladničku při 5 °C a mrazničku při – 18 °C, rozdíl jednoho stupně zvýší průměrně spotřebu o 6-8 %.

 

29.  Při koupi nového televizoru si uvědomte, že spotřeba je úměrná ploše obrazu. Nejúspornější jsou LED obrazovky následované LCD, výrazně vyšší je spotřeba plazmových obrazovek (https://technet.idnes.cz/experiment-testovali-jsme-ktera-televize-ma-nejvetsi-spotrebu-elektriny-1rv-/tec_video.aspx?c=A070104_112837_tec_video_NYV). Některé modely nabízejí řadu funkcí ke snížení spotřeby, například vypnou obraz, pokud není v místnosti žádný divák. Na peněžence se vám taktéž příznivě projeví, pokud snížíte výkon podsvícení obrazovky, jelikož například při sledování večerních zpráv není potřeba, aby televize jela tzv. na plný výkon, přičemž tak dokážete snadno snížit např. spotřebu ze 180 W na 80 W. Toto snížení si snadno ověříte některým z měřičů spotřeby.

 

30.  Při výměně oken použijte co nejlepší zasklení, cena zasklení tvoří pouze malou část ceny okna, z hlediska možných úspor energie je však kvalita zasklení nejdůležitější.

 

31.  Špaletová okna (dvojitá, tzv. kastlová) je možno levně vylepšit, když necháte nahradit vnější sklo dvojsklem. Ztrátu tepla oknem tak lze snížit o 30 % i více. Když navíc vnitřní křídla utěsníte, sníží se ztráta nadměrným větráním.

 

32.  Pokud zateplujete, použijte raději větší tloušťku tepelné izolace. Na zateplovacím systému jsou nejdražší tmely, stěrky a odborné práce, jejichž cena nezávisí na tloušťce izolace. Cena samotného tepelně izolačního materiálu může při tloušťce 12 centimetrů činit i méně než 20 % z celkové ceny systému. Zvýšení tloušťky izolace o 50 %, zvýší cenu systému nejvýše o 10 %.

 

Zanedbatelný přínos

33.  Novější nabíječky mobilních telefonů a notebooků, když zrovna nenabíjejí, mají zanedbatelnou spotřebu. Jejich ponechání v zásuvce přijde na méně než 1 Kč za měsíc, přičemž stejné množství energie spotřebujete jedním použitím rychlovarné konvice. Tímto vás nechceme navádět, abyste nechávali zbytečně mobilní telefony v nabíječkách, avšak chceme upozornit na skutečnost, že vyšších úspor dosáhneme v případě, že se zaměříme na větší spotřebiče.

 

34.  Podle nových evropských předpisů musí mít spotřebiče ve STAND-BY režimu spotřebu nižší než 1 W (tj. méně než 4 Kč za měsíc), u spotřebičů s displejem 2 W (8 Kč za měsíc). Od roku 2013 budou požadované hodnoty sníženy na polovinu! Problém však mohou představovat starší spotřebiče, jejichž spotřeba se může pohybovat, až v desítkách wattů, proto tyto spotřebiče vypínejte anebo vytahujte ze zásuvky.

 

Snížení ekologické stopy

Snížení ekologické stopy vede k úsporám energie zprostředkovaně, na účtu domácnosti za energie se přímo neprojeví. Většina opatření však vede ke snížení výdajů. Svou ekologickou stopu si můžete spočítat vyplněním jednoduchého dotazníku na Internetu (https://www.hraozemi.cz/files/ekostopa/ekostopa.php).

35.  Nekupujte zbytečnosti. Dobře si rozmyslete, zda to, co chcete koupit, skutečně potřebujete, případně efektivně využijete. Nejčistší a nejlevnější je energie (výrobek), která nikdy nebyla vyrobena.

 

36.  Využívejte fyzickou životnost spotřebičů, nevyměňujte je příliš brzy, samozřejmě pokud spolehlivě slouží a nemají příliš vysokou spotřebu. Ušetříte tím energii, která by se spotřebovala při výrobě nového spotřebiče.

 

37.  Snižte spotřebu masa, preferujte vegetariánská jídla. V luštěninách a obilí je jen o málo méně využitelných bílkovin než v mase, na jejich pěstování se však spotřebuje mnohonásobně méně energie i zemědělské půdy, jsou proto i mnohonásobně levnější.

 

38.  Pokud je to možné, perte v dešťové vodě. Dešťová voda je měkká, rozpouští proto veškeré nečistoty mnohem lépe než voda ze studny nebo z vodovodu. Navíc je zdarma! Můžete také zároveň snížit i množství pracího prostředku až na čtvrtinu, aniž by se to příliš dotklo účinnosti praní.

 

Větší investice

39.  Kotel na uhlí nahraďte čistším kotlem na zemní plyn nebo biomasu, případně tepelným čerpadlem. Investice do nového kotle se vám příznivě projeví na kvalitě místního ovzduší.

 

40.  Pořiďte si solární systém pro ohřev teplé vody. Energie vložená do systému se vrátí během prvního roku.

 

41.  Pořiďte si malou fotovoltaickou elektrárnu a upravte svou spotřebu tak, abyste maximálně využívali elektřinu, když svítí sluníčko. Při současných cenách fotovoltaických panelů se investice může vyplatit i bez dotací. Energie vložená do výroby panelů a dalších komponent se vrátí do tří let, dalších 20 až 30 let bude fotovotaický systém vyrábět čistou energii.