Více času na podstatné

Ministři pro energetiku diskutovali ve Vilniusu budoucí energetickou politiku EU

30.09.2013 09:46

Litevské předsednictví v radě EU hostilo ve dnech 19. a 20. Září 2013 v hlavním městě Vilniusu neformální setkání ministrů EU pro energetiku. Ministři diskutovali vnější dimenzi energetické politiky a společnou strategii směrem k významným dodavatelům či globálním konkurentům, nutné kroky k dokončení vnitřního trhu s energiemi a klimaticko—energetickou politiku do roku 2030. Delegaci ČR vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Ministři členských zemí EU pro energetiku se shodli na tom, že jedním z hlavních benefitů dokončení vnitřního trhu s energií bude snížení energetické závislosti EU. EU si v roce 2011 stanovila, že do konce roku 2014 bude trh s energiemi v EU plně integrován. "Reálná situace na trhu naznačuje, že se tento cíl nepodaří splnit, stále přetrvávají nezanedbatelné překážky. Z pohledu ČR se jedná především o neplánované toky elektřiny zatěžující přenosovou soustavu zemí regionu střední Evropy," uvedl ve Vilniusu náměstek Hovorka.

EU začátkem tohoto roku začala diskutovat další směřování klimaticko—energetické politiky EU.

V názoru na tento klíčový krok zůstávají členské země i nadále rozděleny. Z nedávných vyjádření Evropské komise lze vycítit obrat směrem k nutnosti nalezení rovnováhy mezi klimatickou politikou EU a zachováním konkurenceschopnosti EU. Velká část diskuze byla věnována vysokým cenám energie a nepříznivému postavení zemí EU na globálním trhu. "Výrazně vyšší ceny energií nás staví ve srovnání s našimi konkurenty do velmi nevýhodné pozice, konkrétní dopady v ČR jsou již nějakou dobu nepříjemnou realitou," zdůraznil náměstek Hovorka.

I přes snahu EK nalézt vyváženější klimaticko—energetický rámec po roce 2020, nastínil komisař pro energetiku Oettinger ve Vilniusu představu nové podoby unijního cíle pro obnovitelné zdroje. Ten by měl být specifikován pouze pro výrobu elektřiny a do roku 2030 by mohl být stanoven až ve výši 40 %. "Dekarbonizace evropské ekonomiky musí být provedena technologicky neutrální cestou, nelze tímto způsobem předsouvat jen určité zdroje energie," reagoval na komisařův návrh ředitel sekce pro energetiku Pavel Gebauer.

Nadcházející měsíce budou pro budoucí podobu klimaticko—energetické politiky klíčové a ČR bude princip technologické neutrality prosazovat společně s členskými zeměmi EU, které do budoucna budou využívat jadernou energii jako nízkoemisní zdroj při naplňování dekarboozačních cílů. "Na jednání, které jsme jako lídr jaderného dialogu zemí EU svolali na okraj Rady ministrů, jsme pro tento přístup získali významné koaliční partnery," zhodnotil náměstek Hovorka.