Více času na podstatné

REACH představuje klíčovou hybnou sílu pro růst a konkurenceschopnost chemického průmyslu, tvrdí zpráva Evropské komise

07.02.2013 09:19

Evropská komise zveřejnila zprávu, podle níž se používání chemických látek v Evropě od vstupu nařízení REACH v platnost stalo výrazně bezpečnějším. K významnému snížení rizik spojených s látkami registrovanými v rámci REACH přispěly snadněji dostupné informace o chemických látkách na trhu a cílenější opatření k řízení rizik. Očekává se, že tento trend bude pokračovat, neboť průmysl nepřetržitě hledá alternativy k nejnebezpečnějším chemickým látkám. Pět let po vstupu nařízení REACH v platnost je jeho provádění v plném proudu. Podniky již u Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) nechaly zaregistrovat 30 601 žádostí s popisem způsobu použití a vlastností 7 884 chemických látek vyráběných nebo uváděných na trh. Podle průzkumu Eurobarometru, který byl dnes zveřejněn, se 61 % Evropanů domnívá, že chemické látky jsou nyní bezpečnější než před deseti lety.

Zpráva potvrzuje náklady spojené se správou REACH a jejich dopad na malé a střední podniky, dané odvětví však současně uznává příznivé hospodářské dopady na jejich činnost. Díky další harmonizaci vnitřního trhu představuje nařízení REACH klíčovou hybnou sílu pro růst a konkurenceschopnost chemického průmyslu. V zájmu další podpory konkurenceschopnosti evropského chemického průmyslu Komise v brzké době navrhne snížení registračních poplatků pro malé a střední podniky.

„Tato zpráva ukazuje, že nařízení REACH funguje. Podniky nesou svoji odpovědnost a výsledkem jsou lepší údaje o chemických látkách, které vyrábějí a uvádějí na trh. Začátek jsme úspěšně zvládli, ale k zajištění vysoké úrovně ochrany zdraví lidí a životního prostředí stále ještě zbývá mnoho práce,“ prohlásili místopředseda Evropské komise a komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani a komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. „Jsme odhodláni zachovat bezpečný a udržitelný chemický průmysl v Evropě a nařízení REACH usnadňuje volný oběh chemických látek na vnitřním trhu. Náš chemický průmysl se může stát světovou jedničkou v oblasti inovací a nařízení REACH, které je nejrozsáhlejším souborem chemických právních předpisů na světě, jej v tomto úsilí podpoří.“

 

Další informace:

MEMO/13/60: Pět let od zavedení REACH – otázky a odpovědi

MEMO/13/61: Průzkum Eurobarometru

Přezkum nařízení REACH

 

Přezkum ukázal, že je v nařízení sice zapotřebí provést některé úpravy, celková revize se však provádět nemusí. Hlavní závěry přezkumu jsou:

  • provádění REACH je možné zlepšit tím, že se zvýší kvalita registrační dokumentace, rozšíří používání bezpečnostních listů jako hlavního nástroje řízení rizik a vyřeší otázky spojené se sdílením nákladů v rámci fóra pro výměnu informací o látce (SIEF),
  • existuje prostor pro snížení finanční a administrativní zátěže malých a středních podniků, aby se zajistila proporcionalita právních předpisů a podnikům byla poskytnuta pomoc při plnění jejich povinností v rámci REACH,
  • nařízení se významně nepřekrývá s jinými právními předpisy EU,
  • v oblasti zkoušek na zvířatech se vyvíjí a nadále bude vyvíjet značné úsilí o rozvoj alternativních metod: na podporu příslušného výzkumu Komise od roku 2007 poskytla 330 milionů EUR,
  • zdokonaleno by mohlo být prosazování právních předpisů. Vzhledem k tomu, že za prosazování odpovídají členské státy, zpráva jim doporučuje přezkum, aby posílily svou koordinaci,
  • zpráva sice zjistila potřebu některých legislativních úprav, Komise ale chce zároveň zajistit stabilitu a předvídatelnost pro evropské podniky. V současnosti nejsou navrhovány žádné změny hlavních ustanovení REACH.

 

Další kroky

Komise v nadcházejících měsících uspořádá konferenci o přezkumu REACH.

Ve spolupráci s členskými státy a agenturou ECHA nyní Komise sestavuje plán posuzování a určování látek vzbuzujících mimořádné obavy (SVHC). Budou v něm stanoveny jasné cíle a úkoly a zároveň budou rozděleny povinnosti mezi Komisí, členskými státy a agenturou ECHA. Výsledkem této činnosti má být umístění všech relevantních známých SVHC na seznamu látek do roku 2020.

Komise rovněž prozkoumá možnost většího snížení poplatků pro malé a střední podniky tak, aby byl finanční dopad registrace rovnoměrněji rozložen.

 

Zdroj: Evropská komice