Více času na podstatné

Vláda schválila novelu zákona o obalech a politiku ochrany klimatu

22.06.2016 14:40

VÝSLEDKY Obchodníci tak zřejmě budou mít od roku 2018 zákonem zakázáno bezplatně poskytovat zákazníkům lehké plastové tašky. Výjimka bude platit jen pro tenké sáčky určené převážně k balení potravin. Opatření, k němuž už ve velkých obchodech přistoupili, má v návaznosti na loňskou unijní směrnici přinést novela zákona o obalech. Novelu je třeba přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí se strany EU pokuta ve výši minimálně 54 milionů korun. Vláda dále schválila politiku ochrany klimatu.

 

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 477/2001 Sb., o obalech - schváleno

Vláda dnes schválila novelu zákona o obalech, která do české legislativy zavádí povinnosti vyplývající z evropského práva. Do listopadu 2016 musí totiž evropské státy do své legislativy přijmout opatření vedoucí ke snížení spotřeby tzv. lehkých plastových tašek mezi občany. V Česku, stejně jako např. ve Velké Británii, budou všichni obchodníci od ledna 2018 povinně zpoplatňovat lehké plastové tašky, které se dnes už běžně ve velkých obchodních řetězcích prodávají minimálně za 1 Kč.

Tenké plastové tašky unáší vítr a často končí nejenom v našem okolí ale i v řekách, ze kterých se dostávají až do moře. V nich jsou často přímou příčinou úmrtí řady živočišných druhů, např. ryb a ptáků, kterým se plastové části dostávají do trávicího ústrojí. „Obrovská produkce plastových tašek znečišťuje životní prostředí a postupně se stává jedním z největších ekologických problémů světa. I proto se Evropská komise rozhodla na celoevropské úrovni bojovat s produkcí a spotřebou plastových tašek. Všechny členské státy tak musí do letošního roku přijmout různá opatření, která sníženou spotřebu zaručí,“ uvedl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec. Ve Francii tak výdej lehkých plastových tašek v obchodech zakázali úplně, ve Velké Británii zpoplatnili každou plastovou tašku 5 pencemi.

„V České republice to v praxi znamená, že od roku 2018 budou povinně zpoplatněny tzv. lehké plastové tašky od 15 do 50 mikronů, tzn. ty, co jsou dnes v potravinových řetězcích nejčastěji za 1kč. Jednotná cena nebude zákonem stanovena, tu si obchodníci určí sami, stejně jako to udělali velké obchodní řetězce před několika lety. Zpoplatnění se nebude týkat mikrosáčků, do kterých se v obchodech balí například pečivo, zelenina nebo uzeniny,“ komentuje změny v novele zákona ministr Brabec. Mikrosáčky (do 15 mikronů) plní nejen odnosnou, ale i hygienickou funkci. Právě možností vložit více kusů pečiva do jednoho sáčku se předchází nákupu jednotlivých balených kusů, a snižuje se tak spotřeba balícího materiálu. Sáčky neslouží tedy pouze k odnesení nákupu, tzn., nemohou být jednoduše nahrazeny jinou alternativou, např. textilní taškou. Právě proto i spotřeba mikrosáčků nebo problematika biologicky rozložitelných tašek se začíná řešit na EU úrovni a v budoucnu lze očekávat regulaci i u těchto výrobků.

Novela zákona o obalech také mění povinnost obchodníků s prodejní plochou větší než 200 m2, kteří prodávají nápoje v nevratných obalech (např. PET lahve, plechovky), nabízet stejné nápoje rovněž ve vratných zálohovaných obalech, pokud na trhu tato alternativa existuje. Povinnost se nyní vztahuje na veškeré nápoje. Uvedené ustanovení zákona o obalech je dlouhodobě kritizováno ze strany průmyslu, zainteresovaných svazů a obchodní sféry. Spotřebitelé totiž o nealkoholické nápoje v malých vratných obalech ztratili zájem. Tyto nápoje jsou pak podle informací obchodníků často odstraňovány po expirační době a vznikají tak nadbytečné náklady. Novela zákona o obalech tak výše uvedenou povinnost nabízet všechny nápoje ve vratných obalech redukuje pouze na pivo.  V rámci trhu s pivem mají však skleněné vratné obaly v Česku dlouhou tradici, používá je drtivá většina pivovarů a spotřebitelé o ně zájem nadále mají. Zároveň jsou vratné obaly šetrné k životnímu prostředí.

Čtěte také: U novely obalového zákona zůstavá rozpor a větší prodejny budou muset nabízet pivo i ve skle (12.4.2016)


Politika ochrany klimatu v České republice (více viz připomínkové řízení ZDE) - schváleno

Politika se zaměřuje na definování cílů a opatření v oblasti ochrany klimatu na národní úrovni tak, aby v maximální možné míře zajišťovala splnění redukčních cílů pro emise skleníkových plynů v návaznosti na mezinárodní dohody (Rámcová úmluva OSN o změně klimatu a její Kjótský protokol, Pařížská smlouva), závazky vyplývajících z legislativy Evropské unie a přispěla k dlouhodobému přechodu na udržitelné nízkouhlíkové hospodářství ČR.

Politika představuje novou strategii České republiky v oblasti ochrany klimatu do roku 2030. Zároveň představuje výhled rozvoje nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050 v návaznosti na rozhodnutí konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu 1/CP.16, Pařížskou smlouvu čl. 4, odst. 19 a v souladu s požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 525/2013 o mechanismu monitorování a vykazování emisí skleníkových plynů a podávání dalších informací na úrovni členských států a Unie vztahujících se ke změně klimatu. Předkládaná strategie je rovněž v souladu s Plánem přechodu na konkurenceschopné nízkouhlíkové hospodářství do roku 2050 uveřejněné Evropskou komisí v roce 2011.