Více času na podstatné

Krádeží kovů zásadně klesly a způsobená škoda je poloviční

29.11.2015 11:28

Počet trestných činů spojených s krádežemi kovů klesly od března do konce října v porovnání s loňským rokem o 57,5 procenta a způsobené škody se snížily o 48 %, uvedlo tento týden v pátek Ministerstvo životního prostředí. Podle ministerstva se tak potvrzuje účinnost vyhlášky, která zavedla povinný bezhotovostní výkup kovů.

Zatímco v roce 2014 eviduje Policie ČR za březen až říjen 8030 trestných činů se škodou za 343 mil. Kč, letos je to za stejné období (březen až říjen 2015) 3416 kriminálních činů, tedy o 57 % méně. Celkové škody za 8 měsíců sledování účinnosti vyhlášky MŽP spadly na 178 mil. Kč, tedy o 48 %.

Méně ukradených kolejí, součástí trakčního vedení, zabezpečovacích kabelů od zavedení vyhlášky MŽP hlásí Správa železniční dopravní cesty, rapidní úbytek krádeží poklopů od kanálů, dopravního značení, součástí veřejného osvětlení evidují letos od března i policisté po celé ČR.

„Za tímto rapidním poklesem nesporně stojí naše vyhláška, spolu s častějšími kontrolami sběren ze stran České inspekce životního prostředí i policie a dalších státních úřadů, které s námi spolupracují v rámci naší „kovové“ kobry,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Reagoval tak na prohlášení předsedy Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petra Millera, který deníku Blesk řekl, že šrot a barevné kovy se odváží i na Slovensko, kde žádná omezení nejsou, a že řešení v zavedení bezhotovostní platby považuje za chiméru.

Samotná vyhláška podle ministra R. Brabce nestačí, a proto vláda 29. července schválila strategii pro boj s krádežemi kovů. "V průběhu následujících tří let MŽP plánujeme zavést mnohem radikálnější zásah do kriminální činnosti v oblasti výkupu kovů a zavést pořádek do tohoto podnikání. Sběrny budou muset povinně proškolit obsluhu, uvažuje se o omezení otvírací doby na denní hodiny, do sběren a výkupen, které budou vedené v centrálním registru výkupen a sběren, mají také častěji chodit kontroly. Také chceme dát ještě větší kompetence krajům a obcím, na jejichž území sběrny jsou. Zavedeme povinnost mít v každé sběrně kamerový systém a důsledně tak evidovat veškerý vykupovaný materiál, nebude chybět ani prevence proti daňovým únikům a zneužívání sociálních dávek,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.

Tzv. bezhotovostní vyhlášku, kdy za výkup kovů lze platit pouze převodem prostředků na bankovní účet či poštovní poukázkou, zavedlo Ministerstvo životního prostředí od letošního 1. března.