Mediální partneři:

http://files.tretiruka.cz/200001766-6527b6621c/OFlogo.png
http://files.tretiruka.cz/200001844-e35d7e64a3/treti_ruka_cmyk.jpg?hash=15102010

 

WASTE FORUM

III. ročník konference PVO:

AKTUALITY - PŘEDCHÁZENÍ VZNIKU ODPADŮ

03.05.2016 13:41

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl záštitu konferenci Předcházení vzniku odpadů

Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka přijal záštitu nad konferencí Předcházení vzniku odpadů, která nese podtitul „Na pomoc oběhovému hospodářství“. Jedná se o již třetí ročník této konference, která se uskuteční ve dnech 24. až 25. října 2016 v Praze v prostorách Autoklubu ČR...
02.03.2016 10:02

Konference PŘEDCHÁZENÍ VZNIKU ODPADŮ 2016 mezi Odpadovými dny 2016

ODPADOVÉ DNY je každoroční cyklus nejvýznamnějších odpadářských konferencí různých pořadatelů, který koordinuje EKO-KOM, a. s. Pravidelnou součástí tohoto cyklu je již od svého vzniku konference PŘEDCHÁZENÍ VZNIKU ODPADŮ, kterou pořádá České ekologické manažerské centrum a jejíž 3. ročník se bude...
04.01.2016 12:42

Konference PVO bude 24. – 25. října 2016 v Praze

Třetí ročník národní konference PŘEDCHÁZENÍ VZNIKU ODPADŮ se uskuteční 24. (pondělí) a 25. (úterý) října 2016 v Praze. Konkrétní místo konání bude ještě upřesněno. Konference bude opět dvoudenní, ale bez paralelně probíhajících sekcí, aby každý mohl stihnout všechno. O všech novinkách při...

Předcházení vzniku odpadů (PVO):

Termín „předcházení vzniku odpadů“, někdy formulovaný jako prevence, se v nejnovější historii odpadového hospodářství v našich právních předpisech objevuje pravidelně. V různých definicích je předcházení chápáno jako nedílná a prioritní součást odpadového hospodářství. Je tedy s podivem, že se konkretizací toho pojmu a jeho praktickým naplňováním téměř nikdo nezabýval. Výjimkou jsou snad někteří podnikatelé, kteří v zájmu ekonomických úspor některé své vedlejší produkty nezařazovali do skupiny „odpady“, tedy předcházeli vzniku odpadů, což jim však bylo státní správou často vytýkáno. Teprve změna přístupu orgánů Evropské unie v této otázce nutí členské státy se skutečnou náplní obsahu pojmu předcházení vzniku odpadů zabývat v rámci příprav programů předcházení vzniku odpadů.

Termín Předcházení vzniku odpadů kdekdo používá, nikdo nezpochybňuje jeho čelné místo v hierarchii odpadového hospodářství, ale málokdo ví, co si pod tím představit. Případně má představy různé. Pro někoho to je jen administrativní záležitost vyvedení nějakého vedlejšího produktu z režimu zákona o odpadech, pro někoho potřeba změny spotřebního chování lidí a firem.

Nejaktivnější v oblasti propagace a prosazování předcházení vzniku odpadů u nás jsou ekologické organizace, i když většina jejich pozornosti se točí kolem komunálních odpadů.

Přitom hlavní potenciál prevence leží na straně průmyslových odpadů v podnicích. Zde již toho bylo uděláno hodně v rámci projektů čistší produkce, ale určitě ne tolik, aby nebylo co zlepšovat. Bohužel se zdá, že toto hnutí v posledních letech poněkud usnulo.

S předcházením vzniku odpadů velmi úzce souvisí jiné dosud opomíjené téma, které se v hierarchii nakládání s odpady nachází hned na druhém místě, a to je opětovné využití odpadů. Zařadili jsme jej sem proto, že mezi předcházením vzniku odpadů a opětovným využitím odpadů je rozdíl jen formální. Pokud se využitelná věc/materiál dostane do režimu nakládání s odpady, potom se jedná o opětovné využití odpadů. Ale pokud se ještě odpadem nestane, potom se jedná o předcházení vzniku odpadů. A přitom se může jednat o stejnou věc/materiál a může být využita pro stejný účel. Nicméně to, když se stane formálně odpadem, její využití silně zkomplikuje. Proto nám připadá účelné o obojím psát najednou a příliš nerozlišovat.

Největší potenciál v prevenci odpadů, případně opětovném využití, vidíme v charitativní oblasti, o čemž svědčí četné příklady od nás i ze zahraničí.

 

Ondřej Procházka

 

Jedna karta a mnoho výhod!

Zajistí Vám přístup do sekce "Právo", budete součástí procesu vzniku nové legislativy, obdržíte emailové novinky, získáte slevy na odborné akce....

 

Další informace ZDE.

 

Ověřování environmentálních technologií

Novinky

28.07.2016 15:15

Hledá se úložiště jaderného odpadu, téma dnešní 90´ ČT24

AVÍZO Spor o to, kde bude v Česku úložiště jaderného odpadu nekončí. Ve hře je sedm...
28.07.2016 12:44

Arbitrážní posudek: Na seznamu pro kotlíkové dotace není nevyhovující kotel

Na seznamu doporučených výrobků pro kotlíkové dotace není aktuálně kotel, který by nevyhovoval...
28.07.2016 10:31

Již zítra proběhne bezplatný webinář "Odstranění zápachu, hygienizace kalu, odvodňování kalu"

Stále více se v budoucnosti budeme potkávat v souvislosti s čištěním vod i s...
 

To musíte využít!