Více času na podstatné

Vláda projedná plán, jak bojovat se suchem

21.07.2015 10:40

VÝSLEDKY Ministr zemědělství Marian Jurečka společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem předloží zítra vládě materiál „Příprava realizace opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody“. Cílem je zpracování dlouhodobé strategie, kterou stát pomůže zajistit dostatek vody při předpokládané změně klimatu.

Materiál, který zítra předloží ministr Marian Jurečka vládě, obsahuje náměty z jednání Meziresortní komise VODA-SUCHO, v níž pracují odborníci z většiny ministerstev, zástupci profesních sdružení, výzkumných institucí a samosprávy. „Navrhujeme vládě, aby se jednotlivá ministerstva a další instituce zaměřily hlavně na aktivity, které umožní zadržování vody v krajině a na výstavbu vodních nádrží,“ řekl ministr Marian Jurečka.

 

ČRo: Rozhovor s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou o současném extrémním suchu (22.7.2015) - ZDE

 

K dalším doporučením patří rekonstrukce a uplatnění efektivních závlahových systémů, udržitelné hospodaření s půdou, využívání odpadních a srážkových vod, posílení zadržování vody v krajině, návrhy na obnovu a výstavbu rybníků a nádrží, zajištění předpovědních a výstražných systémů nebo zavedení úsporných technologií při stavbách.  „Konkrétně zemědělci mohou ovlivnit udržení vody v krajině tím, že budou využívat pracovní technologie, které zabrání zbytečnému vysychání půdy,“ uvedl Marian Jurečka.

 

ČTK: Současné sucho je nejhorší za uplynulých 12 let Současné sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemí vody a situace se bude zhoršovat, protože trvalý a vydatný déšť se v nejbližší době nečeká. ČTK to dnes řekl náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro hydrologii Jan Daňhelka. Více ZDE

 

Ministerstvo zemědělství plánuje v příštím roce prověřit možnosti rekonstrukcí vodních nádrží, odstranění sedimentů pro zvětšení zásobního prostoru a zkontrolovat funkčnost vodovodních a kanalizačních soustav, aby navrhlo nejvhodnější způsoby distribuce pitné vody. Dalším opatřením bude vytipování zemědělských a lesních lokalit, které jsou nejvíce ohroženy suchem. Právě tam by měla směřovat podpora na zajištění nových vodních zdrojů pro využití na závlahy nebo na obnovu suchem poškozených porostů.

Cílem předkládaného materiálu je zpracování ucelené dlouhodobé koncepce k zabezpečení ochrany České republiky před škodlivými následky sucha, které se může nepředvídatelně vyskytnout. Koncepce bude předložena vládě do 30. června 2017. „Podle dosavadních klimatických modelů můžeme v budoucnu s velkou pravděpodobností očekávat růst teplot vzduchu a s tím souvisejícího zvýšení odparu vody a také prodloužení období sucha,“ řekl Marian Jurečka.

 

ČRo: Webový projekt Intersucho radí zemědělcům, kdy začít se zavlažováním - Extrémní sucho hlásí nejen sami zemědělci, ale také specializovaný webový portál Intersucho. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně vytvořili spolu s meteorology mapy, které každý týden ukazují vlhkost v půdě. Při zvětšení až na úrovni jednotlivých polí. Pěstitelé navíc vidí i výhled do dalších týdnů, a ten momentálně není vůbec příznivý. Autoři projektu neměří vlhkost manuálně. Porovnávají aktuální údaje od meteorologů se záznamy z předchozích padesáti let.

 

Souběžně jsou připraveny podpory a další opatření pro zemědělce, kterými lze následky sucha z hlediska ekonomických dopadů omezit. Začátkem ledna 2014 byl notifikován Rámcový dotační program pro poskytování státní podpory řešení rizik a krizí v zemědělství, který umožňuje okamžitou kompenzaci finančních ztrát při příštích živelných katastrofách. Na program byla notifikována částka 12,25 miliard korun využitelných v letech 2014 – 2020. Rozpočet programu není stanoven, neboť se jedná o Rámcový program a finanční prostředky by měly být vyčleněny až na základě výskytu události a odhadu skutečně vzniklých škod. Po výskytu mimořádné události rozhodne o spuštění programu vláda ČR.

 

Výsledek jednání vlády: Přerušeno

 

Stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji

Na jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec dále předkloží vládě materiál "Zpráva o aktuální situaci a plánovaných aktivitách MŽP směřujících ke zlepšení stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji". Více ZDE

 

Výsledek jednání vlády: Schváleno

 

Smart City a Smart Region

Po jednání vlády podepíše Ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem, hejtmanem MSK Miroslavem Novákem a primátorem města Ostravy Tomášem Macurou "Společnou deklaraci o spolupráci na přípravě konceptu chytrého města (Smart City) a chytrého regionu (Smart Region) s prioritou zlepšení celkové kvality života a životního prostředí v Ostravě a Moravskoslezském kraji”.

 

Podrobnosti k podepsanému memorandu - ZDE