Více času na podstatné
Národní investiční strategie v oblasti životního prostředí a energetiky
Předložený materiál je prvním krokem k tomu, aby vláda České republiky rozhodla o komplexním řešení investičních potřeb a stanovila investiční priority. Součástí materiálu Národní investiční strategie (NIS) je také zásobník projektů, který by se měl stát v dalších verzích klíčovým výčtem hlavních investičních a infrastrukturních projektů plánovaných ČR k realizaci v období 2018 – 2030.
Národní investiční strategie určuje investiční potřeby resortů, požadavky na státní rozpočet, zdroje kohezní politiky a formu získání nových finančních zdrojů Českomoravské záruční a rozvojové banky, a.s. ve víceletém finančním rámci. Vládě by měl být dokument předložen ke schválení do 30. září 2017.
Projekt je strategicky řízen pracovní skupinou složenou ze zástupců resortů podílejících se na jeho přípravě, tzn. ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem financí, ministerstvem pro místní rozvoj, a Úřadem vlády ČR. Do přípravy projektu jsou též zapojeny všechny ostatní resorty, které předložily informaci o svých dlouhodobých investičních záměrech. V materiálu je rovněž analyzováno možné využití Českomoravské záruční a rozvojové banky, a.s., která by do budoucna měla působit jako národní rozvojová banka.
NIS a životní prostředí
Mezi nejvýznamnější problémy v oblasti životního prostředí patří znečištění ovzduší, kvalita vod a půd, nakládání s odpady a energetická náročnost a adaptace na změnu klimatu. Dalším problémem je nedostatečné využití potenciálu kulturního a přírodního dědictví.
V oblasti životního prostředí je potřeba investovat do dvou oblastí. První je ochrana životního prostředí, konkrétně snižování emisí z lokálních, průmyslových i dopravních zdrojů, zlepšování kvality a dostupnosti pitné vody, nakládání s odpadními vodami, snižování plošného znečištění vodních toků, optimalizace s nakládáním (vč. energetického využití) a kvalitní recyklace odpadů, opatření vedoucích k energetickým úsporám a využití OZE v budovách všech sektorů (s vazbou na odvětví energetiky). V neposlední řadě je investiční potřeba a příležitost v revitalizaci, obnově a propagaci kulturního a přírodního dědictví (silný potenciál ekonomického rozvoje).
Druhou oblastí pro investice je adaptace na změnu klimatu a řešení rizik, např. zajištění adekvátní odolnosti a posílení vybavení jednotek složek IZS, realizace specifických přírodě blízkých a technických opatření vedoucích k adaptaci na klimatickou změnu v krajině (např. zvýšení retenční schopnosti krajiny), především protipovodňová opatření, nakládání se srážkovými vodami, rozvoj varovných systémů apod.
NIS a energetika
Mezi nejvýznamnější problémy a z nich vyplývající investiční potřeby patří posílení přenosové soustavy, uzpůsobení přepravní soustavy novým evropským tokům plynu a zvýšení účinnosti soustav zásobování teplem (nízká kapacita přenosných a distribučních částí soustavy, vysoké ztráty při přenosu) včetně kombinované výroby elektřiny a tepla. Součástí potřeby rozvoje v tomto odvětví je také zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě energií a zvyšování energetické účinnosti a úspor energie. Pro oblast rozvoje jaderné energetiky zejména s ohledem na případnou potřebnou infrastrukturu je důležitou součástí zainvestování úprav a rozšíření komunikací či přeložek energetických a dalších sítí ještě před zahájením budování nových jaderných energetických zdrojů.
Dokumenty ke stažení: