Více času na podstatné
Odložené věci nemusí být odpadem
Tímto článkem bychom rádi ukázali, jak je možné skloubit poskytování sociálních služeb a materiální pomoci, s ochranou životního prostředí, se zaměstnáním lidí z okraje společnosti a navíc ještě předcházet vzniku odpadů.
KDO JSME
Diakonie Broumov je občanské sdružení s celorepublikovou působností založené roku 1993, jehož posláním je poskytování sociálních služeb.
KDO JE NAŠÍ CÍLOVOU SKUPINOU
Cílovou skupinou jsou občané v sociální nouzi (dále jen klienti) – tzn. obtížně umístitelní na trhu práce, dlouhodobě nezaměstnaní, osoby bez přístřeší, propuštění z výkonu trestu nebo ti, kteří ukončili léčbu závislosti.
CO NABÍZÍME
Hlavní činnost se soustřeďuje na pracovní a sociální integraci osob z cílové skupiny. Poskytujeme tyto služby:
- azylové ubytování
- sociální rehabilitaci
- materiální pomoc lidem v sociální nouzi
Co A JAK děláme
Diakonie Broumov se soustřeďuje na tzv. sociálně-ekonomický provoz, ve kterém vedle kvalifikovaných pracovníků vytvářejících produktivní práci jsou zařazováni uživatelé služeb na místa sociální rehabilitace, která jsou přizpůsobována jejich individuálním potřebám. Kvalifikovaní pracovníci jsou pro uživatele služeb, kteří teprve získávají základní pracovní návyky a dovednosti, podporou a vzorem.
Předcházení vzniku odpadů
Nosnou činností, která umožňuje plnit toto poslání, je práce s použitými věcmi, především ošacením, botami, hračkami, domácími potřebami apod. To se děje za podpory široké veřejnosti (občanů, zástupců měst a obcí, církví, neziskových i komerčních organizací z celé republiky) formou organizování sbírek použitých věcí.
Darovat je možné:
- letní i zimní oblečení (dámské, pánské i dětské),
- lůžkoviny (povlečení, přikrývky, polštáře, deky, peří...),
- další textil, jako ručníky, utěrky, záclony, látky,
- nepoškozené domácí potřeby a nádobí,
- veškerou nepoškozenou obuv,
- knihy,
- dekorační předměty atd.
Nemohou přijímat veškerou elektroniku a elektropřístroje, nábytek, jízdní kola, dětské kočárky, koberce a obecně rozměrné věci a také znečištěný a vlhký textil.
Při svozu, manipulaci a třídění získaných věcí dostávají pracovní příležitost klienti sdružení. Roztříděný materiál pak slouží pro bezprostřední poskytování materiální pomoci sociálně potřebným. Nepoužitelný materiál je předáván k průmyslovému zpracování.
Vedle sociálního aspektu má tato činnost přínos i pro životní prostředí, jelikož by tyto věci jinak pravděpodobně skončily v komunálním odpadu. Ze shromážděného materiálu končí na skládkách či ve spalovnách pouze 10 – 15 % materiálu, který již nelze ani průmyslově zpracovat.
Spolupráce
Diakonie Broumov má navázanou mnohaletou spolupráci s různými organizacemi, městy a obcemi v celé republice, které organizují sbírky obnošeného ošacení, případně dalších věcí. Získaný materiál následně odvážíme a zpracováváme.
Pokud by byl zájem i z dalších měst a obcí s námi spolupracovat a tím pomáhat předcházet vzniku zbytečného odpadu, nabízíme různé formy spolupráce. Vše probíhá po předchozí domluvě s dispečinkem, kdy je nutná domluva organizace sbírky a zejména termín odvozu.
Možné formy spolupráce:
- Zorganizování sbírky obnošeného ošacení
Městský či obecní úřad, škola, humanitární organizace, dobrovolník, apod. vyhlásí sbírku ve vlastních prostorách a po domluvě s našim dispečinkem je všechen použitý textil námi odvezen.
- Přistavení vagónu na nádraží
Forma velice vítaná a jednoduchá, občané mohou dávat ve stanovený termín své darované věci přímo do vagonů.
- Sběrné kontejnery
Některá města, městské části či organizace nám pomáhají investovat do sběrných kontejnerů, které si pak sami vyvážíme. Např. v Praze je umístěno 19 kontejnerů na sběr použitého textilu. Pro velmi dobrou dostupnost občanům, je tato forma velmi vítaná.
- Sběr přímo v ulicích
Občané na základě informace z letáků mohou dát ve stanovený den obnošený textil přímo před dům. Tato forma je velmi vítaná občany, ale velmi náročná na organizaci svozu a závislá na počasí.
- Sběrné dvory
Nová forma, která se teprve rozvíjí a velice uvítáme rozšíření spolupráce tam, kde mají prostor k suchému skladování použitých věcí a možnost zabezpečení proti následnému znehodnocení.
- Osobní předání ve sběrných střediscích
Diakonie má v Praze a Královéhradeckém kraji 19 sběrných a výdejních míst, které poskytují materiální pomoc potřebným a také přijímají věci od občanů.
- Zaslání balíku poštou do Diakonie
Závěrečné shrnutí:
- Celkem se ročně sveze asi 7500 tun použitého ošacení, které by jinak pravděpodobně skončilo v komunálním odpadu.
- Z tohoto objemu jen 15 % materiálu se odstraňuje na skládkách
- Na svozu a manipulaci se podílejí klienti z okraje společnosti, kterým pomáháme s opětovným zařazením do společnosti.
- Tyto aktivity nejsou nikým dotovány.
- Veškerý získaný materiál je svážen do Broumova, kde je hlavní třídicí pracoviště. Jedná se o skladový a výrobní komplex zkolaudovaný pro tuto činnost o ploše 4000 m2. Materiál je dále distribuován podle požadavků do výdejních středisek, případně k průmyslovému zpracování.
Pokud Vás naše aktivita zaujala a rádi byste se dozvěděli více či zahájili s námi spolupráci, neváhejte zavolat či napsat a my Vám vše podrobně vysvětlíme a domluvíme se na optimální spolupráci.
KONTAKT
Diakonie Broumov
e-mail: diakonie@diakoniebroumov.org
Dispečink svozů
Mgr. Lenka Wienerová
manažer logistiky
Tel.: 224 316 800, 224 317 203
Mobil: 603 411 229
E-mail: diakonie-strom@volny.cz
Zdroj: Odpadové fórum 9/2010