Více času na podstatné

Světelný smog trápí 80 % světové populace

20.12.2016 10:13

Až 80 % světové populace v současnosti žije ve světlem znečištěném prostředí. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou publikovala Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA). I Česká republika se potýká se světelným znečištěním, nejvyšší koncentraci světelného smogu lze aktuálně nalézt v Praze, Brně, Ostravě i Liberci. Mezi významné zdroje světelného znečištění patří zastaralé veřejné osvětlení, osvětlení památek i světelné dekorace, které s příchodem adventu rapidně narůstají.

Dle nejnovější studie uveřejněné na webu Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA) žije 80 % lidí v místech s velkým světelným znečištěním. V Evropě a Spojených státech amerických je to dokonce 99 % lidí. Zatímco nejvíce jsou znečištěné oblohy Itálie a Jižní Korey, nejméně potom Austrálie a Kanady. I v České republice je světelný smog rozšířený. Podle odborníků v tuzemsku není možné spatřit přírodně tmavou oblohu. Rozptýlené světlo se totiž projevuje i desítky kilometrů od velkých měst. Právě ve velkoměstech, jako je Praha, Brno, Ostrava, Liberec se lidé potýkají s nejvyšší koncentrací světelného smogu. Naopak nejméně jsou světelně znečištěná místa na Šumavě, v Beskydech, v Jizerských horách, v Podyjí nebo v Českém Švýcarsku.

Experti se shodují, že významným zdrojem světelného znečištění se stávají zastaralá a špatně funkční veřejná osvětlení. Podle webu svetelneznecisteni.cz je v České republice provozováno více než 1,3 milionu míst veřejného osvětlení. Celková spotřeba energie dosahuje 700 GWh za rok, což přestavuje přibližně dvě miliardy korun ročně. Dalším zdrojem světelného znečištění jsou kromě pouličních lamp i různá dekorativní osvětlení a osvětlení významných objektů a památek ve městě. Jejich množství přibývá právě s dobou adventu, kdy jsou ulice měst vyzdobeny nejrůznějšími světelnými efekty.

Města a obce snižují světelný smog z veřejného osvětlení jen velmi pomalu. Lidé, kterým do oken ložnic svítí veřejná lampa, billboard nebo vánoční dekorativní osvětlení, musí přistoupit k regulaci nočního světla sami. Ke snížení světla v místnosti se nejčastěji instalují žaluzie či předokenní rolety.

Kvalitní spánek v zatemnělé místnosti je velmi důležitý pro produkci hormonu melatoninu, který uspává lidský organismus a umožňuje mu regenerovat. „Aktuálně narůstajícím problémem spojeným s dopadem světelného znečištění na zdraví člověka je čtení z chytrých telefonů či tabletů před spaním. Záření z těchto zařízení má výrazně zastoupenou složku modrého světla a tyto vlnové délky významně ovlivňují hladinu hormonu melatoninu, který reguluje spánek a jiné metabolické pochody,“ vysvětlil Michal Bittner z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí – Recetox Masarykovy univerzity.

Při dlouhodobě nekvalitním spánku mohou u lidí propuknout deprese nebo další psychogenní onemocnění. „Důsledkem snížení melatoninu se zvyšuje riziko rakoviny prsu, kardiovaskulárních chorob i obezita. Jedná se o typické civilizační choroby, tedy choroby oblastí, kde se v noci z výloh obchodů, reklam a pouličního osvětlení značně svítí,“ upřesnil Bittner.