Více času na podstatné

Vyjádření Českého plynárenského svazu ke Státní energetické koncepci

18.03.2014 16:23

Dnes od 14 hodin proběhla v centru Prahy v Hotelu Ambassador – Zlatá husa konference pod názvem Budoucnost energetiky v ČR III – setkání I. ASEK nebo NASEK? Na konferenci za účasti ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka proběhla diskuse, zda přijde nová Vláda ČR s novou, aktualizovanou energetickou koncepcí. Mezi devíti diskutujícími se vyjádřili i předseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS) Miloslav Zaur a místopředseda Rady ČPS Jiří Šimek, kteří se shodli, že stabilita legislativního a regulačního prostředí v energetice je nezbytná pro jakýkoliv její další rozvoj.

Aktualizovaná Státní energetické koncepce (ASEK) k naplnění dlouhodobé vize stanovuje strategické cíle energetiky ČR a definuje strategické priority energetiky ČR s výhledem na zhruba 30 let, tedy v horizontu stanoveném zákonem a současně také na období, ve kterém je obvykle zajištěna ekonomická návratnost investic do všech typů zdrojů a sítí. V tomto období je v zásadě rovněž možné ještě rozumně prognózovat základní charakteristiky budoucího vývoje.

„Vývoj několika minulých let přinesl do energetiky velké množství externích vlivů, které šlo jen stěží předvídat. Přesto českým plynárenským společnostem stále nechybí ochota investovat do rozvoje nových zdrojů a distribučních sítí. Chtějí mít ale jistotu, jak bude vypadat energetická politika státu, která jejich investiční prostředí ovlivňuje,“ řekl Miloslav Zaur, předseda Rady ČPS. „V energetice jsou plánována investiční rozhodnutí na desetiletí dopředu. Investoři nemohou počítat s politickými riziky, potřebujeme rozumnou a stabilní legislativu, která pomůže vytvořit prostředí, ve kterém se minimalizují investiční rizika. Pro přijetí takového rozhodnutí je třeba mít jasnou představu, jakým směrem se bude energetika dlouhodobě ubírat,“ dodal Miloslav Zaur.

„Považujeme za prioritu konečné schválení navržené ASEK, která by přinesla pro energetiku tolik potřebný stabilní výhled do budoucnosti. Přestože se jedná o zatím nejlepší návrh energetické koncepce z pohledu užití zemního plynu, který byl kdy zpracován, máme obavu, že ke schválení v brzké době opět nedojde,“ řekl Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS. „Jestliže se mantinely mění nejenom každé volební období, ale často i v průběhu jediného roku, je realizace pro ekonomiku tolik potřebných energetických infrastrukturních investic velice ztížena, ne-li úplně znemožněna,“ dodal Miloslav Zaur.

"Já osobně se nedomnívám, že ani změna vlády zásadním způsobem nezmění parametry energetiky," řekl Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.

Klíčové pro sektor plynárenství je také nastavení principů regulace pro IV. Regulační období. „V oblasti regulace investoři považují regulované sektory za segmenty s nižší mírou rizika, díky čemuž také akceptují nižší míru výnosu. Pokud je ovšem celkový rámec regulace nastaven nekvalitně, zvyšuje ve svém důsledku míru rizika a investoři v reakci na něj omezují své investice. Na to pak vždy doplatí koncoví zákazníci,“ řekl Miloslav Zaur.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu by také mělo mít zájem a věnovat zvýšenou pozornost podnikatelskému prostředí, aby zamezovalo zbytečným byrokratickým překážkám pro rozvoj podnikání. Například plynárenský sektor se snaží již skoro 10 let o odstranění některých zbytečně extenzivních překážek pro provoz a rozvoj vozidel na stlačený zemní plyn CNG a uvítal by jeho pomoc,“ dodal Jiří Šimek.

 

Související článek:

Berlín mění energetiku. Co Česko? Připravovanou státní energetickou koncepci není důvod měnit. „Nikdo z vlády mi takový úkol nedal,“ prohlásil náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc na energetické konferenci LMF pořádané vydavatelstvím Mladá fronta. Změna není nutná, i když v Německu pokračuje přechod energetiky k obnovitelným zdrojům, který významně ovlivňuje i energetický sektor v Česku. Více na E15 ZDE.

Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/berlin-meni-energetiku-co-cesko-1070649#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink