Více času na podstatné

Dnešní HN: Alan Riley: Břidličný plyn by mohl nahradit uhlí. Temelín by bez státních garancí mohl ohrozit stabilitu ČEZ

22.08.2012 09:17

Alan Riley: Břidličný plyn by mohl nahradit uhlí

(Autor Alan Riley je profesorem energetického práva na Právnické fakultě při Městské univerzitě v Londýně)

Ať už letošní vedra přisuzujete globálnímu oteplování, nebo je považujete za rozmar počasí, jedna věc je zřejmá. Tváří tvář evidentním klimatickým změnám člověk zatím prohrává.

Protože ani zelené hnutí, ani energetický průmysl - které spolu vedou zběsilou debatu o různých tématech od jaderné energie až po ropné písky - nevidí širší souvislosti.

Žádná z obou stran si příliš neuvědomuje, že současná politika snižování emisí oxidu uhličitého je nedostatečná pro řešení hrozby, kterou tyto emise představují. Velkou část jich vytvářejí země jako Čína a Indie, jejichž růst je tažen uhlím. Nenajde-li se levné a rychle využitelné palivo nahrazující uhlí, pak bude rostoucí koncentraci oxidu uhličitého na světě téměř nemožné bezpečně zvládnout.

 

Temelín by bez státních garancí mohl ohrozit stabilitu ČEZ

Nad státními zárukami na dostavbu Temelína visí otazník. I když s nimi ministerstvo průmyslu a obchodu počítá, ministerstvo financí je proti. Česko na to podle něj dnes nemá. Vyplývá to z připomínek ministerstva financí k návrhu Státní energetické koncepce, které mají HN k dispozici. Koncepci, která nyní leží v připomínkovacím řízení, připravil ministr průmyslu Martin Kuba. Má určovat základní směřování české energetiky na dalších třicet let. Vláda by o ní měla rozhodnout do konce srpna.

 

Více se dočtete v dnešních Hospodářských novinách

 

Zdroj: iHNED.cz