Více času na podstatné

BATERKOMÁNIE ukázala, jak lze spojit třídění baterií s atraktivní osvětou a dobrými skutky

23.11.2018 17:43

Dobré příklady táhnou a my tu máme jeden takový z Kraje Vysočina. Na podporu třídění a recyklace baterií zde od poloviny dubna do poloviny října probíhal projekt BATERKOMÁNIE. Ukázal, že v krajích, městech a obcích lze dělat osvětu k třídění odpadu i trochu jinak. Projekt může být inspirací i pro další kraje. Zejména pak pro ty, kde hledají recept na to, jak zajímavou cestou oslovit, zapojit a motivovat veřejnost pro třídění odpadů.

Organizátoři, kterými byly Kraj Vysočina a nezisková společnost ECOBAT, před zahájením projektu slíbili, že za každý odevzdaný kilogram věnují 10 korun na charitativní projekty v kraji. A jak to dopadlo? Celkem se ve 20 zapojených městech vybralo 9 505 kilogramů baterií. Díky tomu bylo 95 505 korun rozděleno mezi 3 vybrané projekty. Původně avizovaný finanční příspěvek navíc organizátoři ještě navýšili o 10 000 korun, a to umožnilo z BATERKOMÁNIE přispět i na čtvrtý projekt. Celkově se tedy rozdělovalo 105 505 Kč.

 

Díky BATERKOMÁNII se vybralo přes 95 tun baterií, na charitu putuje přes 105 tisíc korun.

Lidé v Kraji Vysočina vzali BATERKOMÁNII vážně. O tom svědčí téměř deset tun baterií vybraných během projektu, které již společnost ECOBAT předala k recyklaci. Když toto číslo srovnáme se stejným obdobím loňského roku, můžeme být velmi potěšeni, protože v zapojených městech se vytřídilo o 70 % více baterií.

A v čem je ještě projekt netradiční doplňuje Petr Kratochvíl z ECOBATu: „Vsadili jsme na to, že člověk je tvor soutěživý, a tak jsme sběr baterií spojili ještě se soutěží měst. Dvacítka měst v Kraji Vysočina mezi sebou soutěžila, kterému městskému úřadu se v období od dubna do října podaří vybrat nejvíce baterií v přepočtu na úředníka. A odměna za vítězství? Drobná pozornost pro všechny zaměstnance nejlepšího úřadu. Ale věříme, že ještě důležitější pro lidi se zapojených radnic bylo, že finanční příspěvek za sběr baterií byl rozdělen mezi charitativní nebo obecně prospěšné projekty, které navrhly městské úřady, které v soutěži měst skončí na prvních čtyřech místech.“

Na prvním místě se umístil Městský úřad Polná, kde se podařilo vybrat rekordních 68,7 kg baterií na zaměstnance úřadu. Projekt DEJ BATERKU PRO ADÉLKU nominovaný Polnou díky tomu obdrží 47 525 korun. Druhý byl Městský úřad Třešť s 13,3 kg baterií na úředníka. Třeští nominovaný projekt DEJ BATERKU PRO RÍŠU získá 28 515 korun. Na třetím místě skončil Městský úřad Počátky (10,7 kg) a jím nominovaný projekt ZASAĎ SI SVŮJ STROM obdrží 19 010 korun. A protože jen s malým odstupem se na čtvrtém místě umístil Městský úřad Chotěboř (10,1 kg na úředníka), rozhodli se organizátoři přispět ještě navíc částkou 10 000 korun i na TĚLOCVIČNU PRO DENNÍ STACIONÁŘ BLUDIŠTĚ v Chotěboři.

„Těší mě, že lidé v kraji „slyšeli“ na spojení sběru baterií, tedy ochrany přírody a charity. A jsem moc rád, že díky BATERKOMÁNII můžeme finančně přispět těm, kteří to potřebují. Nejde jen o samotnou částku, věřím také, že je důležité, že obdarovaní zaznamenali tu velmi lidskou podporu a že se o jejich problémech či potřebách i díky projektu ví o trochu víc,“ dodává Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro životní prostředí a zemědělství.

 

V soutěži měst zvítězila Polná, díky tomu mohly finanční prostředky z BATERKOMÁNIE podpořit školačku Adélku, které byl diagnostikován dětský autismus

Do soutěže se zapojila města Golčův Jeníkov, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jaroměřice nad Rokytnou, Jemnice, Kamenice nad Lipou, Ledeč nad Sázavou, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Pelhřimov, Počátky, Polná, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Třešť, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou a Krajský úřad Kraje Vysočina. Pro BATERKOMÁNII se baterie vybíraly i při zápase hokejistů HC Dukla Jihlava s HC Frýdek-Místek.

Více informací najdete na webu https://baterkomanie.ecobat.cz/, a také na FB profilu BATERKOMÁNIE V KRAJI VYSOČINA.