
Více času na podstatné
Brněnští vědci vyvinuli zařízení na čištění použité vody
Odborníci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli spolu s vývojáři z praxe zařízení, které je schopno vyčistit použitou vodu z budov na úroveň vody dešťové. Kombinuje mechanické a biologické čištění a výsledkem je voda, která neobsahuje chlor a lze ji užít například pro závlahu.
Zařízení čistí takzvanou šedou vodu, tedy použitou vodu bez produktů lidského organismu, například vodu ze sprch. Nejprve ji mechanicky předčistí a pak biologicky vyčistí a vyfiltruje. Poté ji lze znovu použít. "Unikátnost je především v tom, že je sloučena separace bakterií nutných pro biologické čištění a hygienické zabezpečení vody filtrací na membránách a v tom, jak jsou membrány regenerovány," uvedla mluvčí agentury Ivana Drábková.
V některých zemích, například v Japonsku, je pro některé účely používání šedé vody nařízeno. Používá se pro splachování na toaletách. V Kalifornii se zase vyčištěná odpadní voda používá pro závlahu, v průmyslu, ale i pro doplnění rezervoárů podzemních vod nebo pro rekreaci. V Česku užití pitné a užitkové vody regulováno není.
"Zatím v České republice není ekonomický tlak na užívání jiných vod než z veřejných vodovodů či studní. Vydatnost vodních zdrojů zatím dostačuje, to se však velmi rychle může změnit. Už dnes mají mnohé oblasti země zásadní problémy s dlouhotrvajícím suchem," uvedl Vladimír Jirmus z firmy ASIO NEW, která na vývoji zařízení spolupracovala.
Firma již začala s exportem výrobku na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Chorvatska. V Česku zatím širší zkušenosti s použitím šedé vody chybí, stejně jako příslušné předpisy. Příkladem využití dešťové vody v ČR je dánský výrobce stavebnic Lego v Kladně.
Vývoj recyklačního zařízení podpořila TA ČR grantem 3,9 milionu korun. Podle předsedy TA Petra Očka je spolupráce vědců s lidmi z praxe efektivní. "Do výzkumu jsou často zapojováni i studenti, kteří mohou aktivně pracovat na prakticky zaměřených výzkumných úkolech a následně vidět hmatatelné výsledky své práce, což je pro ně motivací na dráze vědy a výzkumu setrvat," uvedl Očko.
Další informace: