Více času na podstatné

Český revoluční vynález na čištění spalin by mohl pomoci průmyslu

16.10.2015 09:13

Tým Pavla Izáka z Ústavu chemických procesů AV v pražském Suchdole vymyslel, jak z kouřících továrních komínů efektivně zachytávat nebezpečné zplodiny. Pro tuzemský průmysl by se tak jednalo o převratný vynález, musí ho ale někdo zaplatit.

„Je to poměrně jednoduchá technologie, kterou je potřeba už jen odzkoušet a - když se potvrdí naše předpoklady - uvést na trh. Jenže my se tady dva roky handrkujeme, kdo to zaplatí, a mezitím Američané nebo Číňané náš patent obejdou, výrobkem obsadí celosvětový trh a váhající české firmy, které dnes čekají na dotace, přijdou o miliardy,“ stěžuje si Izák. Teprve nyní právě díky projektu Strategie AV21 získal necelého půl milionu korun na laboratorní zkoušky.

Jeho vynález spočívá v jednoduché chemické reakci. Oxid siřičitý, ale i další agresivní látky, jako je sulfan, amoniak či kyselina chlorovodíková, jsou ve vodě mnohem více rozpustné než vzduch.

Na to, aby tyto látky Izák odfiltroval, použije běžně dostupnou několikavrstvou membránu. Nebezpečné plyny s větší rozpustností ve vodě projdou skrze tenký vodní film a vzduch, který naopak příliš neprochází, tak bude o mnoho čistší. Zmíněná membrána se již používá k odsolování mořské vody, vyrábí se po kilometrech čtverečních, a proto je levná.

„Podle předběžných výpočtů lze naší metodou třeba u tepelných elektráren spalujících severočeské hnědé uhlí snížit koncentraci oxidu siřičitého z dnešních 2700 miligramů na metr krychlový až na 1500 miligramů. Takové množství pro české spalovny nařizuje evropská norma, která začne platit od roku 2018,“ vypočítává Izák.

Pro tuzemský průmysl by se tak jednalo o převratný vynález. Musí ho ale někdo zaplatit.

 

 

Zdroj: iDNES.cz (Revoluční vynálezy se českým vědcům nedaří prodat, ukázala analýza)