Více času na podstatné

ČEZ provozuje největší větrnou farmu v Evropě

12.10.2012 09:34

Včera v 8:35 připojila společnost ČEZ k síti 216. turbínu, díky které větrný park Fantanele a Cogealac v Rumunsku předběhl s celkovým instalovaným výkonem 540 megawatt svého konkurenta ve Skotsku a stal se tak největší pevninskou větrnou farmou v Evropě.

„Tento větrný park je nejvýznamnějším projektem na světě mimo území Spojených států,“ pyšní se Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ, a. s. „Je to jedna z našich nejlepších investic, park leží na zcela unikátním pozemku jedné ze dvou největrnějších oblastí v Evropě,“ doplňuje Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. A skutečně, po dobu svého, byť i neúplného, provozu, vyrobil park jen za prvních devět měsíců tohoto roku elektrickou energii v objemu 655,9 GWh - to prakticky znamená, že dodal elektřinu do více než 600ti tisíc rumunských domácností.

Vte-RumunskoA další turbíny jsou k síti připojovány každým dnem. Všech 240 o výkonu 600 MW by mělo být plně v provozu již na konci tohoto roku. „Výstavba turbín a připojování k síti pokračuje podle plánu,“ ujišťuje Ondřej Šafář, projektový manažer Fantanele a Cogealac, a dodává: „Když jsme do tohoto projektu vstupovali, Rumunsko mělo pouhých 14 MW z větrných turbín, takže jsme byli v podstatě průkopníky v oblasti takhle velkých projektů.“ ČEZ tak významně přispěl ke zvýšení produkce čisté energie, v loňském roce představoval podíl ČEZu díky větrné farmě více než 40%na trhu se zelenými certifikáty v Rumunsku.

Větrná farma Fantanele a Cogealac se rozkládá na ploše 12 x 6 kilometrů v rumunské provincii Dobrudža ve vzdálenosti 17 km od Černého moře. V parku jsou instalovány větrné turbíny GE s jednotkovým instalovaným výkonem 2,5 MW. Jedná se o typ větrné elektrárny s výškou 100 metrů a průměrem rotoru 99 metrů, a představuje tak nejnovější možnou technologii větrných turbín, pokud se jedná o účinnost, provozní spolehlivost a parametry připojení do sítě.

Skupina ČEZ koupila projekt výstavby větrných parků Fantanele a Cogealac od společnosti Continental Wind Partners LLC v srpnu roku 2008. První turbína pak byla spuštěna 1. června 2010 přesně v 17:25 hodin. Celkové investice Skupiny ČEZ do tohoto projektu dosahují 1,1 miliardy eur (cca 27 miliard korun). Návratnost je v tomto případě vysoká, jen v prvním pololetí 2012 přispěl větrný park Fantanele a Cogealac do celkových finančních výsledků Skupiny ČEZ částkou 0,7 mld korun.

Zkušeností z výstavby větrného parku Fantanele a Cogealac, včetně těch nejlepších expertů z Rumunska, využije Skupina ČEZ i pro připravovaný projekt Eco-Wind v Polsku. V souladu s novou strategií společnosti ČEZ v prosinci 2011 zakoupil majoritní podíl v předním polském developerovi větrných parků Eco - Wind Construction Polsko, který má ve svém portfoliu 15 projektů v různých fázích rozpracovanosti o celkové kapacitě přibližně 700 MW. Kromě toho Skupina ČEZ analyzuje další možnosti investic do obnovitelných zdrojů v zahraničí.

Po Rumunsku chce ČEZ zaplavit větrníky i Polsko, napsal dnes E15.cz. Energetická společnost ČEZ chce mít v Polsku do roku 2017 větrné elektrárny o kapacitě 600 megawattů, uvedl E15cz s odkazem na zdroj server Patria.cz. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová však uvedla, že v této fázi je obtížné odhadnout, jaký výkon elektráren do pěti let bude. Projekt je podle ní zatím v přípravné fázi. Energetický koncern v prosinci 2011 zakoupil většinový podíl v polském developerovi větrných parků Eco - Wind Construction. Developer má ve svém portfoliu celkem 15 projektů, které mají celkovou kapacitu až 700 megawattů.

Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/po-rumunsku-chce-cez-zaplavit-vetrniky-i-polsko-922293#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/po-rumunsku-chce-cez-zaplavit-vetrniky-i-polsko-922293#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkVíce na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/po-rumunsku-chce-cez-zaplavit-vetrniky-i-polsko-922293#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink