Více času na podstatné

ČT24: Některé sběrné dvory přestanou vybírat ojeté pneumatiky. Musí je ale vzít v servisech

06.12.2017 12:00

Mnohé sběrné dvory v Česku od nového roku nebudou brát pneumatiky. Tuto možnost pro města a obce zřizující sběrné dvory nově zavádí novela zákona platná od 1. ledna. Bez ohledu na značku a místo nákupu je lidé budou moct zdarma odevzdat v autoservisech a pneuservisech. Díky tomu by mohly klesnout poplatky za komunální odpad. Malí živnostníci ale naznačují, že pro ně bude změna problematická. Více ZDE

 

 

Reakce MŽP na reportáž ČT o zpětném odběru pneumatik

MŽP reaguje na nepřesné a zavádějící informace o zpětném odběru pneumatik odvysílané 3. prosince 2017 v hlavní zpravodajské relaci ČT Události.

Z reportáže Blanky Poulové mohli někteří diváci nabýt pocit, že sběrné dvory nebudou od 1. ledna 2018 přijímat ojeté pneumatiky a že tento krok vychází z nějaké nové celostátní právní úpravy. Není pravda, že by sběrné dvory přestaly odebírat použité pneumatiky, a žádná zákonná úprava, která by toto stanovila, od 1. ledna 2018 v platnost či účinnost nevstupuje. Jestliže sběrné dvory v Jihlavě nebudou od 1. ledna 2018 odebírat pneumatiky, jedná se čistě o rozhodnutí jihlavského magistrátu, který takto samozřejmě postupovat může. Zákon totiž obcím žádnou povinnost odebírat pneumatiky povinně ve sběrných dvorech nestanovuje.

Zpětný odběr nadále beze změn provádí některé jiné sběrné dvory po celé ČR a hlavně místa zpětného odběru pneumatik, která podle zákona musejí výrobci a dodavatelé pneumatik povinně zřizovat. Zpětný odběr ale provádí pouze ta místa zpětného odběru pneumatik, která s výrobci/dovozci dobrovolně uzavřela smlouvu, a nikoliv všechny pneuservisy a autoservisy, jak - opět nepravdivě - zaznělo v reportáži. Seznam míst zpětného odběru (tento odběr je vždy bezplatný a nezáleží na tom, kde motorista nové pneumatiky pořídil/koupil) je k dispozic na stránkách MŽP.

 

 

 

Zdroj: ČT24, MŽP