Více času na podstatné
DOPORUČUJEME! Fatih Birol pro HN: I když Evropa vypne celý svůj průmysl, klima to stejně nezachrání
Rok 2014 bude pro evropskou energetiku stěžejní. V dnešní době se energetickým společnostem nevyplatí investovat do nových zdrojů a průmysl i zákazníci trpí vysokými cenami elektřiny. Což ovlivňuje naši konkurenceschopnost. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to říká hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol. Ten historicky vůbec poprvé přijel do Prahy prezentovat Světový energetický výhled 2013 připravený IEA. Podle něj hrozí, že již v roce 2020 bude mít Evropa nejdražší elektřinu na světě a do roku 2035 se tento rozdíl ještě navýší. Pokud s tím chce Evropa něco udělat, musí se podle Birola rozhodnout ještě v letošním roce, který bude zlomový. Hlavní závěry Světového energetického výhledu 2013 najdete na portále ZDE.
HN: Měla by tedy (Evropa) s bojem s emisemi CO2 úplně přestat?
Řeknu Vám jedno číslo, které jsem do Prahy přijel odprezentovat. jedna z hlavních debat v Evropě je dnes o tom, o kolik by se měly do roku 2035 snížit emise CO2. Některé země jsou pro třicet procent,některé pro čtyřicet, a některé dokonce pro padesát procent. V IEA jsme letos vypočítali, že i když by hned od 8. ledna přestala existovat veškerá ekonomická aktivita v Evropě a zhasla by všechna světla, zavřely se všechny továrny, tak ani v takovém případě by to ani za dvacet let nemělo vůbec žádný dopad na globální teplotu. Takže i přes stoprocentní omezení CO2 emisí v Evropské unii stoupne za dalších 20 let teplota o 3,6, stupně. A proč to říkám? Pokud do svých plánů nezahrnete další hráče jako je USA a Čín, tak cokoliv, co Evropa dělá, nemá žádný výraznější dopad na klimatickou změnu. Takže pokud chcete Evropa snižovat emise CO2, tak jen s USA a Čínou. Jinak bude trpět evropská ekonomika.
V rozhovoru Fatih Birol dále konstatuje, že Evropané si musí uvědomit, že svět nemůžou zachránit sami. A snahy o ochranu klimatu mohou být někdy levnější, někdy ale mohou být velmi drahé. A platí to zatím jen EU, což velmi znevýhodňuje konkurenceschopnost její ekonomiky. Celý rozhovor najdete na iHNED.cz ZDE nebo v dnešním vydání HN.
Zdroj: Hospodářské noviny (iHEND.cz)