Více času na podstatné

Dozorčí rada odvolala šéfa ČEPS Vladimíra Tošovského, nahradí ho Kalina

30.03.2016 14:31

Z rozhodnutí dozorčí rady byl ke dni 31. 3. 2016 odvolán z pozice člena a funkce předsedy představenstva ČEPS Ing. Vladimír Tošovský. Vedení společnosti doplní dosavadní místopředseda dozorčí rady a dlouholetý zaměstnanec ČEPS, a.s., Ing. Karel Pícl. Dozorčí rada zvolila zároveň k dnešnímu dni svého nového předsedu Ing. Jiřího Macešku. Představenstvo ČEPS zvolí nového předsedu na svém dalším zasedání. Tošovského ve funkci nahradí člen představenstva společnosti Jan Kalina, uvedlo denes MPO v tiskové zprávě.

„Rozhodnutí dozorčí rady respektuji. Odcházím z firmy, která je stabilní a vykazuje výborné hospodářské výsledky. Za to patří dík především klíčovým spolupracovníkům, bez nichž bych ve své funkci takových úspěchů nedosáhl. Jsou to unikátní profesionálové, které společnost ČEPS potřebuje a na nichž závisí energetická bezpečnost naší země,“ říká odvolaný předseda představenstva Vladimír Tošovský.

Vladimír Tošovský řídil ČEPS téměř deset let s krátkou přestávkou, kdy se stal ministrem průmyslu a obchodu v úřednické vládě Jana Fischera. Ve společnosti ČEPS působil dříve také jako ředitel pro obchod. Na různých pozicích pracoval ve firmách ČEZ, a. s., a STE, a.s. Vystudoval ČVUT v Praze, Fakultu elektrotechnickou se zaměřením na přenos a rozvod elektřiny. 

Novým členem představenstva ČEPS, a.s., se od 1. 4. 2016 stává Ing. Karel Pícl, kterému zároveň posledním březnovým dnem končí členství v dozorčí radě společnosti. Ředitel sekce Provoz a údržba pracuje ve společnosti od jejího založení. V předchozích zaměstnáních působil v různých organizačních složkách správy přenosové soustavy ve společnostech SČE, a.s., a ČEZ, a.s. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni, obor Silnoproudá elektrotechnika.

Na stejném zasedání zvolila dozorčí rada za svého předsedu Ing. Jiřího Macešku. Ten je jejím členem od září loňského roku. Absolvent VŠE v Praze, Fakulty obchodní, oboru zahraniční obchod, je v současné době také místopředsedou dozorčí komise Rady České televize.

ČEPS, a.s., dosáhla vloni před zdaněním zisku 2 miliardy korun. V porovnání s rokem 2014 je to o 681 milionů více. Již několik let pokračuje rozsáhlý investiční program. Jeho součástí je stavba nových vedení, posílení kapacity některých vedení stávajících, ale také výstavba regulačních transformátorů na hranicích s Německem. Do roku 2026 plánuje ČEPS investovat průměrně 4,7 miliardy ročně.