Více času na podstatné

Druhou vlnu kotlíkových dotací spustí MŽP příští týden. Kotle jen na uhlí už podporovány nebudou

09.03.2017 08:14

Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec při návštěvě Jihomoravského kraje, kde  diskutoval se zástupci kraje a obcí o zlepšování kvality ovzduší a 2. vlně kotlíkových dotací. Nově nebudou podporovány kotle čistě na uhlí a také lidé už nebudou muset dělat tzv. mikroenergetická opatření. Tématem diskuze se zástupci kraje a obcí bylo i sucho a zadržování vody v krajině.

„Za týden spustíme 2. vlnu kotlíkové revoluce. Krajům pro občany dáme na výměnu starých neekologických kotlů 3,4 miliardy korun. Nově nebudeme podporovat kotle čistě na uhlí, ale pouze automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, a samozřejmě také plynové kotle, kotle jen na biomasu a tepelná čerpadla.” uvedl ministr Brabec.

V Jihomoravském kraji byl podle ministra zájem o uhelné kotle minimální, pouhých 6 % ze zhruba 700 dosud schválených žádostí. Nově také lidé nebudou muset provádět mikroenergetická opatření, díky čemuž bude více prostředků přímo na výměnu zdroje vytápění. Celkově chce rezort  v druhé vlně do konce roku 2019 vyměnit dalších 35 tisíc kotlů.

Ministr Richard Brabec chce také jednat se všemi kraji o využití možnosti podávat žádosti elektronicky a zároveň bude usilovat o to, aby kraje lidem umožnily předfinancování kotlů nebo proplacení faktur od dodavatele, což by zásadně usnadnilo financování výměn občanům, kteří nemají na nový kotel našetřené prostředky. Ministr také zmínil, že očekává, že se kraje i jednotlivé obce zapojí znovu do kofinancování, tak jako v předchozí vlně.

“Podle vyhodnocení žádostí podaných k září 2016 bude díky výměně starých kotlů za nové naše ovzduší čistší ročně o 1 300 tun zdraví škodlivých tuhých znečišťujících látek, 0,7 tun rakovinotvorného benzo[a]pyrenu a sníží se i emise skleníkových plynů – u CO2 to bude o 168 750 tun,“ komentuje ministr Brabec dosavadní průběh kotlíkových dotací.

Chytré hospodaření s vodou

Dále na jednání v kraji ministr uvedl, že MŽP dokončilo nebo dokončuje některé koncepční materiály k suchu a navíc rezort rozjel řadu dotačních programů pro obce i kraje.

Z Národního programu životní prostředí mohou obce a města získat na své projekty, například na nové zdroje pitné vody, dotaci 60 až 80 %. A na zadržování vody v krajině pro obce i kraje MŽP nabízí aktuálně přes 2 miliardy korun v běžících výzvách z OPŽP, kde je možné právě na významná opatření pro boj se suchem získat 60 až 100 % z celkových výdajů. Současné výzvy z OPŽP mají také výhodnější podmínky, než tomu bylo v loňském roce.

“A v neposlední řadě už v půlce dubna spustíme zcela nový program Dešťovka na šetrné hospodaření nejen se srážkovou vodou přímo pro občany. O tuto horkou novinku je dle ohlasů veřejnosti obrovský zájem,” shrnuje ministr Brabec.

Pro občany v rámci programu Dešťovka je v pilotní fázi připraveno 100 milionů korun, přičemž lidé budou moci dostat dotaci od 20 000 korun na ty nejjednodušší systémy až po 60 tisíc korun na ty složitější. Dotace na nejjednodušší systémy bude určená pro oblasti, kde je nebo byl kritický nedostatek vody. Třeba tam, kde byli lidé v posledních třech letech odkázáni na zásobování vodou cisternami.