Více času na podstatné

Důležité novinky: Největší větrná farma na moři. Jak ovlivní těžba z břidlic ceny ropy. Nový ministr MŽP a dostavba JE Temelín.

12.07.2013 13:28

Dostavbu JE Temelín považuje nový ministr životního prostředí Podivínský za důležitou (Českénoviny, MŽP). Podle nového ministra životního prostředí Tomáše Podivínského je plánovaná dostavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín důležitá pro energetickou stabilitu země. Dodal, že ekonomická situace na trhu energetiky je momentálně pokřivena dotacemi do obnovitelných zdrojů. Podivínský to dnes řekl novinářům poté, co navštívil temelínskou elektrárnu.

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský upozornil, že s růstem HDP i přes stále energeticky méně náročná zařízení prokazatelně roste spotřeba elektrické energie. V roce 2025, kdy by měly být dva nové bloky podle schváleného harmonogramu prací spuštěny, bude Česká republika v současném energetickém mixu na neutrální úrovni a po tomto datu by byla energeticky deficitní - tedy stále víc závislá na dovozech elektrické energie.

Prolomení těžebních limitů by problém oddálilo maximálně o deset let. Pokud by Česká republika v této době zdroje elektrické energie nenahradila, přišla by o energetickou a s ní sekundárně spojenou surovinovou a potažmo ekonomickou nezávislost a bezpečnost. Pokud se vezme v úvahu životnost nových bloků, která je cca 60 let, půjde v podstatě o náhradu současných energetických zdrojů, které v tomto horizontu už nebudou funkční, a o zajištění dostatečného množství elektrické energie ze stabilního zdroje i pro příští generace. Více ZDE

 

Těžba ropy z břidlic sníží zisky OPEC (E15). Těžba z břidlic se v příštích letech stane významným faktorem tlačícím ceny ropy dolů. m_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkMezinárodní energetická agentura (IEA) předpokládá, že karty na ropném trhu může nově rozdat již rok 2014. Sám kartel ve středu připustil, že ztrácí podíl na trhu, za hlavní důvod pak označil právě nárůst těžby z břidlic. Poptávka po ropě ze zemí OPEC má v příštím roce klesnout o tři procenta na 29,4 milionu barelů denně, 68 procent světové poptávky po ropě by tak měly pokrýt země mimo kartel. Díky této revoluci se například dramaticky snížily ceny uhlí v Evropě. Nejznámější domácí obětí tohoto trendu zůstává těžařské memento NWR. Podrobněji ZDE.

 

RWE postaví v Británii největší větrnou farmu na moři. (E15) Celkové náklady na projekt mají činit 3,6 miliardy liber (108,3 miliardy korun). Zařízení bude mít 288 větrníků. Celková kapacita výroby farmy má dosahovat 1200 megawattů Více na: https://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/rwe-postavi-v-britanii-nejvetsi-vetrnou-farmu-na-mori-1005742#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink. Elektřina z farmy by měla pokrýt spotřebu zhruba 820 tisíc domácností. podrobněji ZDE.