Více času na podstatné

E.ON Energy Globe Award ČR 2011 zná své finalisty

28.06.2011 13:03

V pořadí již třetí ročník soutěže oceňující projekty, které šetrně využívají energii, už zná své finálové projekty. Vybrala je odborná porota ze všech přihlášených projektů, kterých bylo i letos více než dvě stovky. Přihlášené projekty se vyznačovala vysokou kvalitou svých nápadů a řešení pro úsporné využívání energie. E.ON Energy Globe Award ČR je jedno z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí. Vyznamenává energeticky úsporné projekty tzn. projekty, které šetří energii, přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí. Hlavním posláním soutěže je národní i mezinárodní zviditelnění úspěšných ekologicky zaměřených projektů a především pak podpora vědomí všech lidí na naší planetě, že mohou a musejí něco udělat pro kvalitní životní prostředí.

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, která je často označována také jako udělování „ekologických Oskarů“, má také letos v České republice sedm soutěžních kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Porota složená z odborníků na problematiku hospodárného využívání energií v minulých dnech vybrala v každé kategorii 3 nejlepší projekty (přehled projektů ZDE, nebo níže). V srpnu 2011 bude známo, který z těchto nominovaných projektů v jednotlivé kategorii zvítězil, následně pak budou projekty představeny široké veřejnosti. Ta pak může vyjádřit své hodnocení prostřednictvím internetového hlasování a pomoci tak zvolit celkového vítěze letošní soutěže. Hlavní cenou je letos nově odměna 500.000,-  Kč. Vedle hlasování na internetu o vítězi rozhodnou i diváci v sále a televizní porota při slavnostním vyhlášení. To letos proběhne 11. října na jednom netradičním místě v Praze za účasti řady zajímavých hostů a atraktivních interpretů, kteří společně se zábavnými moderátory jistě vytvoří všem finalistům skvělou atmosféru. Slavnostní vyhlášení budou moci sledovat i diváci doma u svých televizorů díky přímému přenosu ČT.

Nejlepší projekty v jednotlivých kategoriích získávají prestižní ocenění a vítězný projekt celého ročníku navíc postoupí do celosvětového finále soutěže Energy Globe Award.

Další novinkou letošního ročníku je vyhlášení tzv. Ceny eko energie. Členové odborné poroty nominují tři projekty s ekologickou tématikou, z nichž bude široká veřejnost prostřednictvím internetu a SMS vybírat ten nejlepší. Ten pak získá od společnosti E.ON finanční odměnu, jež bude vyčleněna z prodeje eko elektřiny.

Také letos je soutěž zajímavá pestrostí jednotlivých soutěžních projektů. V prestižním klání se znovu objevily nejen zajímavé projekty na úspory energie v podobě průmyslových řešení, ale také neuvěřitelně vynalézavá řešení soukromých osob v kategorii Kutil. Bez povšimnutí nemohly při hodnocení poroty zůstat letos ani projekty řady českých obcí, které hledají možnosti úsporného využívání energie - a tím i obecního rozpočtu – tak také možnosti pro motivaci svých obyvatel k úsporám energie v každodenním životě. Neopomenutelnou kategorií soutěže je Mládež, ve které představují své nápady a řešení žáci základních, středních i vysokých škol. Ve třetím ročníku soutěže tuto kategorii zdobí nejen důmyslné vynálezy mladých studentů, ale také unikátní projekty pro zviditelnění a propagaci problematiky úspor energie.

Zajímavých projektů se v letošní soutěži objevilo takové množství, že se energetická společnost E.ON rozhodla udělat zvláštní Cenu energetické společnosti E.ON a to za rozšiřování povědomí o tématu energetické efektivity mezi mládeží.
Navíc se také porota rozhodla krom 21 nominovaných projektů ocenit speciální cenou poroty i nejlepší průmyslové řešení pro úspory energie. To vybírala ze všech přihlášených projektů firem v jednotlivých kategoriích. Zájem českých společností a podniků o prezentaci realizovaných úsporných řešení v jejich provozech je tak jednoznačným dokladem, že problematika úspor energie a efektivního nakládání s nimi se i v České republice stává důležitým tématem.

 

Přehled vybraných projektů:

 

Kategorie Země:

 • AW TERMO s.r.o. - Termo obcím 
 • Gärtner s.r.o. - Bytový dům na Roli
 • Tesco Stores a.s. - První ekologicky šetrný obchod Tesco s nulovou uhlíkovou stopou v kontinentální Evropě

 

Kategorie Oheň

 • AB Facility a.s. - Zvýšení efektivnosti energetického hospodářství v Psychiatrické léčebně Jihlava metodou energetického managementu
 • Jan Novotný - Solární vzduchový kolektor 1260m2
 • Saint-Gobain Isover CZ s.r.o. - Využití odpadního tepla z kupolových pecí

 

Kategorie Voda:

 • Tepelné hospodářství Města Trhové Sviny, spol. s r.o. - Využití popela z výroby tepla a elektřiny z biomasy
 • Jiří Chládek-EKOREGULA - Energetické úspory v technologii zpracování zdraovtnického materiálu
 • Pražské služby, a.s. - EKOčištění a mytí cisteren, tanků a jiných hromadných obalů u společnosti Pražské služby, a.s.

 

Kategorie Vzduch:

 • CityExpress v.o.s. - Ekologický messenger v jižních Čechách
 • Madeta, a.s. - Zahušťování syrovátky
 • Motor Jikov Group a.s. - Snižování emisní zátěže a nákladů na pohonné hmoty

 

Kategorie Mládež:

 • Střední škola obchodu a služeb Jihlava - Využití lničkového oleje pro výrobu bionafty v eko-zemědělství
 • Střední škola obchodu a služeb Jihlava - Mobilní informační centrum   
 • Škola česko-německého setkávání - Projekt Vltava-Moldau

 

Kategorie Obec:

 • Obec Kněžice - Energeticky soběstačná obec Kněžice
 • ZŠ a MŠ Střelské Hoštice - Modernizace ZŠ Střelské Hoštice
 • Obec Písečná - Program podpory ekologického vytápění v obci Písečná

 

Kategorie Kutil:

 • Ing. Pavel Říha - Zimní zahrada s kamenným akumulátorem
 • Ing. Juraj Hazucha - Pasivní dům v Habrovanech
 • Lukáš Čejna - Slaměnka

 

 

Přihlašte své projekty do dalšího ročníku:

Pokud chcete přihlásit svůj projekt do E.ON Energy Globe Award ČR 2012 je nutné zaslat přihlášku do dubna 2012. Formulář můžete vyplnit buď online nebo zaslat poštou vyplněný PDF formulář společně se svými podklady a s dalšími dokumentačními materiály. Pořadatel preferuje elektronickou podobu všech materiálů.

Kontakt:

E.ON Česká republika, s.r.o.
Team E.ON Energy Globe
F.A.Gerstnera 2151/6
370 49 České Budějovice
e-mail: projekty@energyglobe.cz (pro elektronické zásilky).