Více času na podstatné

E15: Český Virtuse Energy dobyl čínský trh s emisemi

09.09.2014 07:54

V šachové partii o získání vlivu na rodící se trh s emisními povolenkami v Číně se české firmě Virtuse Energy povedl strategický tah. Po boku takových jmen jako BP, Shell či Vatenfall se stala jedním ze sedmi zahraničních obchodníků s povolenkami, kteří nyní mohou operovat na povolenkové burze v jihočínském Šen-čenu. Čínská emisní burza (CEC) v Šen-čenu je první ze sedmi pilotních trhů s povolenkami v Číně, která působení zahraničních obchodníků povolila. Netají se ambicí být ústředním trhem pro budoucí celočínský systém obchodování s povolenkami, jehož spuštění se čeká v roce 2016. Více ZDE

 

 

 

Šen-čen chce být centrem obchodu s povolenkami

Virtuse a dalších šest zahraničních obchodníků, kteří se nyní stali členy Čínské emisní burzy v Šen-čenu, vstupem na jihočínský trh přesto riskují. Zatím není jasné, jak by celočínský trh s povolenkami mohl vypa dat. Pilotní projekty se teprve rozjely a na jejich hodnocení je brzy. Každý se přitom chce stát základem budoucího celonárodního mechanismu.

V Číně zatím funguje sedm pilotních projektů obchodování s emisemi. Kromě Šen-čenu jsou to povolenkové trhy v Kantonu, Pekingu, Čchung-čchingu, Šanghaji, Tchien-ťinu a provincii Chu-bej. Pilotní projekty regulují asi 850 milionů tun CO2, což je méně než desetina celkových čínských emisí. Ve srovnání s Evropou kryjí dosavadní čínské systémy méně než poloviční objem povolenek. Po startu celonárodního mechanismu by mohl být čínský trh teoreticky až dvakrát větší než ten evropský, pokud by pokrýval stejnou část emisí CO2.

Z Evropy ovšem Číňané okopírovali i hlavní problém trhu s povolenkami. Firmám jich rozdali více, než potřebují. Každý ze sedmi systémů má navíc jiná pravidla pro obchodování i přidělování povolenek podnikům. Na burzách chybějí tvůrci trhu, kteří by zajišťovali dostatečnou likviditu. Ceny povolenek tak neodpovídají realitě. „Chceme s vedením burzy v Šen-čenu jednat o možnosti, že se staneme tvůrcem trhu,“ říká Jan Fousek, jednatel a spolumajitel Virtuse Energy. 

 

Zdroj: E15 (9.9.2014)

Autor: Jan Stuchlík

 

 

Zdroj: E15