Více času na podstatné

E15: Vzpoura v Německu: tisíce firem nechtějí platit za ekologický proud

31.08.2012 08:03

E15: Německý průmysl se zarputile brání před náklady vzniklými z výstavby obnovitelných zdrojů energie. O odpuštění přirážky za využívání ekologické energie ještě nikdy nepožádalo tolik firem jako letos.

Za to, aby německý průmysl neutrpěl přechodem na zelenou energetiku, si každá německá domácnost připlatí v průměru 2,5 eura měsíčně, řekl deníku Süddeutsche Zeitung prezident průmyslového svazu BDI Hans-Peter Keitel. „Je to dobrý příspěvek na pracovní místa v Německu,“ podotkl.

Do konce června, kdy vypršela lhůta na podání žádostí o slevu na elektřinu pro rok 2013, se přihlásilo 2023 firem, více než dvojnásobně ve srovnání s loňskem. V budoucnu by tak domácnosti za srovnání šancí německých firem se zahraniční konkurencí mohly zaplatit citelně více.

Německá vláda zatím odmítá předjímat, o kolik by mohla nechuť německých firem zdražit elektřinu pro domácnosti. Není totiž ještě jasné, kolik žádostí bude odmítnuto - loni to byla přibližně každá desátá. Teprve na konci příštího roku se také ukáže, kolik elektřiny firmy spotřebovaly. A až v říjnu oznámí provozovatelé rozvodné sítě, o kolik stoupne současná ekologická přirážka 3,6 centu za kilowatthodinu. Podle předběžných odhadů může nově dosáhnout až pěti centů.

 

Více čtěte na E15 ZDE.

 

Zdroj: E15