Více času na podstatné

Elektřina zlevní méně, než se čekalo. Mohou za to poplatky

03.11.2009 07:31

Prudký pád cen elektřiny na burzách se na fakturách za její dodávky projeví mnohem méně, než by vývoj jejích cen naznačoval. Zdraží totiž služby spojené s její distribucí, které se na výsledné ceně podílejí téměř z poloviny. Výsledná sleva tak s největší pravděpodobností neumaže zdražení, k němuž došlo na začátku letošního roku. 

Vyplývá to z prvních přesných dat, podle kterých se bude cena elektřiny v příštím roce odvíjet. ČEZ skončil s obchodováním na energetické burze, podle jehož výsledků stanoví sazby na příští rok. A cena nakupované elektřiny se zastavila přibližně o 15 procent níž než loni. Jde o "surovou cenu", konečné zlevnění samotné komodity by však mělo tomuto číslu odpovídat. Přesnou cenu za elektřinu ČEZ oznámí během několika týdnů. Patnáctiprocentní pokles ceny mimo jiné znamená, že lidé, kteří na jaře využili nabídky ČEZ a zafixovali si sazbu na rok 2010, nic nevydělají ani neztratí.  Půjde však jen o cenu takzvané silové elektřiny, ke které je třeba připočíst ještě peníze za její dopravu k zákazníkovi a další služby. A ty podraží. Paradoxně za to může stejně jako za nižší cenu samotné energie hospodářská krize a s ní spojená nižší spotřeba elektřiny.

Další nepříjemnou změnou, která vytáhne lidem z kapes peníze, je takzvaný příspěvek na obnovitelné zdroje, kogeneraci a druhotné zdroje. Jde o peníze, kterými odběratelé energie přispívají na štědré výkupní ceny šetrně vyrobené elektřiny. Kvůli nim se letos prudce zvýšil počet solárních elektráren, jejichž provoz stát dotuje. Nyní lidé na zelenou energii přispívají padesáti korunami na každou megawatthodinu. Podle odhadu místopředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka to příští rok bude kolem 160 korun. Číslo se však ještě může měnit. Domácnosti, které elektřiny spotřebují hodně, například na topení, tak mohou měsíčně přijít bezmála o stokorunu. Ti, kteří jen svítí a používají běžné domácí spotřebiče, zaplatí měsíčně kvůli příspěvku asi o dvacet korun víc. Ze snižující se ceny elektřiny ukousne i daň z přidané hodnoty. Ta se zvýší o jeden procentní bod, konečnou cenu to ovlivní jen o něco méně.