Více času na podstatné

Emisní třídy rozhodují, které kotle mohou zůstat na trhu i v domácnostech

06.03.2014 10:56

Jsou to dva měsíce, co zmizely z obchodů tři čtvrtiny dosud prodávaných kotlů na tuhá paliva. Byly to kotle spadající do 1. nebo 2. emisní třídy, které se na základě novely zákona o ochraně ovzduší nesmí od 1. ledna 2014 prodávat. Do budoucna nebude povolen ani jejich provoz v domácnostech, od roku 2017 se začnou požadovat kontrolní revize. Těm, kteří nesplní limity, bude hrozit pokuta. Emisní třída se tak stala zásadním měřítkem kvality kotle a výrobci přicházejí s technologiemi, které odpovídají nejvyšší 5. emisní třídě. V této kategorii dosud excelují kotle na biomasu, jako jsou pelety nebo dřevo, kde je možné snížit množství škodlivých emisí na minimum.

 

Ještě v roce 2011 vytápělo v Česku nevyhovujícími kotli půl milionu domácností, většina z nich si do roku 2022 bude muset pořídit kotel nový. První kontroly technického stavu, resp. revize budou vyžadovány od 1. 1. 2017 a hlavním rozlišovacím měřítkem bude emisní třída.

Proč dochází k těmto restrikcím? Především je to obrana proti obecním „čmoudilům“, kteří svým jednáním dokáží znepříjemnit ovzduší pro několik bloků. Do moderních nízkoemisních kotlů vyšších tříd není možné přikládat odpady a jiná nevyhovující či zakázaná paliva, z nichž vznikají nejhorší a nejškodlivější emise. Navíc jsou kotle nižších emisních tříd neefektivní a méně bezpečné.

Kdo se chystá kupovat pro příští topnou sezonu svůj první kotel, měl by vést emisní třídy v patrnosti, a rozhodnout se rovnou pro co nejvyšší třídu (čtvrtou nebo pátou), aby nemusel kotel znovu brzy měnit. Výrobci se nyní zaměřují na emisní třídy více než kdy předtím, a proto se vyplatí vybírat si z novinek.

 

Co to je emisní třída?

Emisní třída dle ČSN EN 303-5 je kotli přiřazena na základě výsledků spalovacích a dalších zkoušek před uvedením na trh a udává jeho technologickou vyspělost. Nejvyšší stupeň je 5., nejnižší 1. Vedle tvorby škodlivých emisí se posuzuje i účinnost, bezpečnost a efektivita. Čím vyšší číslo emisní třídy, tím lepší výsledky a lepší kotel.

Emisní třída tedy vypovídá o tom, do jakého limitu emisí a do jaké maximální účinnosti se kotel vešel za ideálních podmínek ve zkušebně. Jeho reálné emise však může při provozu ovlivňovat instalace, údržba nebo kvalita paliva. Proto se například doporučuje používat certifikované pelety ENplus, které garantují nejvyšší možnou kvalitu paliva.

A jak zjistíte, které emisní třídě kotel odpovídá? Emisní třída kotle musí být uvedena v technické dokumentaci a také na štítku kotle. Pokud vybíráte na internetu, bývá napsána v jeho základních parametrech společně s účinností nebo výkonem, případně se zeptejte v prodejně, protože do kotle s nízkou emisní třídou již vzhledem k novele zákona nemá smysl investovat.

 

Náš TIP: Aktuální možnosti dotací pro kotle a kamna na biomasu sleduje Klastr Česká peleta a informuje o nich na svém webu v sekci Aktuální dotace na kotle.

 

Které kotle pořizovat?

Parametry 4. nebo 5. emisní třídy splňuje řada českých výrobců automatických kotlů na dřevěné pelety nebo dřevozplynovacích kotlů na kusové dřevo. Zatímco do 3. emisní třídy se vejde ledajaký kotel, konkurenční boj mezi výrobci nyní probíhá na úrovni nejvyšší 5. emisní třídy.

„Jakmile se v důsledku novely stala emisní třída natolik zásadním parametrem, inovační centra jednotlivých výrobců začala jet na plné obrátky a nyní přicházejí na trh s technologicky vyspělými kotli, které lze s úspěchem nabídnout i pro západní trhy s vysokými požadavky na ekologii a efektivitu,“ komentoval aktuální vývoj Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta.

 

Co ještě přinese novela zákona?

První reálný dopad novely se projevil už k 1. lednu 2014, kdy zmizely kotle 1. a 2. emisní třídy z obchodů, zůstávají však samozřejmě v mnoha domácnostech. Do začátku roku 2017 musí být na vyžádání provedena a obecnímu úřadu předložena první revize, která by se měla opakovat co dva roky. Pro kotle na tuhá paliva je to novinka, ovšem u plynových kotlů jsou povinné revize již dnes.

První sankce za nedodání platné revize mohou přijít již k 1. lednu 2017. Kdo revizi nepředloží, musí počítat s pokutou 20 000 korun. Za nesplnění parametrů alespoň 3. emisní třídy přijde pokuta až o pět let později, od 1. 9. 2022 to bude 50 000 korun. Pokutu ve stejné výši dostane také ten, kdo bude v kotli používat paliva, která jsou zakázána.

 

Šance na dotaci? Leda v krajích

Statisíce domácností, které jsou novelou nuceny k nákupu nového kotle, se mohou pokusit získat dotaci, ale jen v některých krajích. Nejvíce příležitostí totiž v současné době nabízejí takzvané kotlíkové dotace, které úspěšně běží už druhým rokem v Moravskoslezském kraji, k němuž se jednorázově připojují různé další kraje.

V tuto chvíli žádný z krajů vypsanou výzvu nemá, ale o spuštění dalšího kola kotlíkových dotací uvažuje Plzeňský, Moravskoslezský, Ústecký a Středočeský kraj. Pokud bydlíte jinde, zkuste apelovat na vaše krajské zastupitele a hejtmany. Ministerstvo životního prostředí chce s kraji spolupracovat při shánění zdrojů pro kotlíkové dotace – kraj by měl poskytnout polovinu z vlastního rozpočtu a ministerstvo potom dorovná celkovou částku stejnou sumou peněz.

 

 

Zdroj: TZ Klastr Česká peleta