Více času na podstatné

Energeticky úsporné osvětlování v domácnostech- Praktické informace, rady a tipy

15.12.2010 07:13

Osvětlení představuje nezanedbatelný podíl na celkové spotřebě elektrické energie domácností. Když nepočítáme energii na topení a ohřev teplé vody, je to až 15 %. Zároveň také osvětlení představuje relativně jednoduchý a rychlý způsob, jak snížit spotřebu energie, a tím také snížit rodinné výdaje.

Klasická žárovka přemění 92 % elektrické energie na teplo a jen 8 % na světlo. V současné době však již existuje dostatek vhodných, efektivních náhrad klasické žárovky. Klasickou žárovku lze tedy velmi snadno vyměnit za úspornější zdroje, které budou šetrnější jak k životnímu prostředí, tak k peněžence spotřebitelů.

Tato publikace reaguje na diskusi, kterou vyvolal tzv. zákaz obyčejných žárovek. V publikaci čtenáři najdou odpovědi na hlavní diskutované otázky a nejasnosti, které tzv. zákaz klasických žárovek doprovázely a doprovází.

 

Publikace přináší přehled:
o tom, co vlastně přesně tzv. zákaz klasických žárovek znamená,
o energeticky úsporných, kvalitních a vhodných alternativách ke klasické žárovce,
o tom, jak úsporné osvětlení vybírat, a to i s ohledem na jeho umístění v domácnosti,
o tom, co dělat, když světelné zdroje doslouží,
odpovědi na otázky, na které se nejčastěji spotřebitelé v této souvislosti ptají.

 

Publikace vznikla ve spolupráci s Pražskou energetikou, a. s., časopisem Světlo a společností Ekolamp s.r.o. a za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Státního programu na podporu úspor energie Efekt 2010.

Publikace je zdarma k dispozici v SEVEn, Středisku pro efektivní využívání energie, o.p.s., Americká 17, Praha 2 nebo ke stažení ZDE

 

Zdroj: TK SEVEn