Více času na podstatné

Europoslanci schválili reformu trhu s emisními povolenkami

09.07.2015 08:45

Evropský parlament včera schválil reformu uvadajícího trhu s emisními povolenkami, která by po roce 2019 měla vést k jejich vyšší ceně a k tomu, že se podnikům opět začnou vyplácet investice do ekologičtějších provozů. Přebytečné povolenky by měly nově směřovat do takzvané rezervy tržní stability (MSR), z níž mají být povolenky na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky. Reformu musí ještě schválit Rada ministrů a to v září.

Členské země Evropské unie se včera finálně dohodly na reformě systému obchodování s emisními povolenkami. V Bruselu po několika měsících vyvrcholilo jednání o plánu Evropské komise na stažení stovek milionů přebytečných emisních povolenek. Povolenky, kterých je v systému emisního obchodování nadbytek,  budou od ledna roku 2019 mířit do stabilizační rezervy (MSR). Z té mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.

Virtuse Energy, největší tuzemský obchodník s emisními povolenkami a obchodník s elektřinou a zemním plynem, očekává na základě dohody zvyšování ceny povolenek v průměru o 10 - 15 % za rok, čímž vzroste během pár let velký zájem o investice do čistých a méně znečišťujících technologií.

Politická jednání mají dopad na cenu emisních povolenek a elektřiny, ale i na objem peněz pro modernizaci průmyslu. „Schválení tržní stabilizační rezervy vnímáme pozitivně, protože odstraní z trhu přebytek, který zabraňuje efektivnímu fungování trhu s emisními povolenkami. Cena emisních povolenek by měla motivovat provozovatele investovat do zelených technologií a omezovat spotřebu uhlíkově náročných paliv. Současná cena je příliš nízká, aby tento cíl naplnila. Rezerva postupně přebytek povolenek odstraní z trhu, což by mělo vést k růstu ceny až na úroveň, při které se investice do zelených technologii budou vyplácet,“ říká Anatolij Stolbov, hlavní analytik Virtuse Energy.

Konečný scénář dohody podle Virtuse Energy přinese zvýšení ceny povolenek. „Nyní je cena 7,40 euro za tunu. Předpokládáme, že do konce roku dosáhne 8 - 8,5 eura. Kvůli očekávané implementaci MSR cena nejspíše zachová aktuální rostoucí trend. Kvůli snížení rizika razantního výprodeje poklesne i volatilita,“ dodává Anatolij Stolbov.

Evropská unie zavedla v roce 2005 systém obchodu s povolenkami, kdy se mezi členské státy rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí. Po jejich překročení se musí povolenky kupovat. Dražší cena povolenek zvyšuje cenu tzv. silové elektřiny. Nízká cena snižuje motivaci podniků využívat šetrné technologie. Např. uhelné elektrárny mají díky levným povolenkám méně nákladný provoz. Rezerva má navázat na takzvaný backloading, který byl v Evropě spuštěn v loni právě kvůli přebytku povolenek a jejich klesajícím cenám. Během tří let má být jeho prostřednictvím postupně staženo 900 milionů emisních povolenek.