Více času na podstatné

Evropská komise přichází s jasnými pravidly pro chemickou recyklaci: hmotnostní bilance dostává pevný rámec

18.07.2025 10:07

Evropská komise představila dlouho očekávaný návrh jednotného systému pro výpočet recyklovaného obsahu u chemicky recyklovaných plastů. Ten vychází z principu tzv. hmotnostní bilance (mass balance) a jeho cílem je zavést férová a transparentní pravidla pro celý evropský trh. Návrh je součástí implementace Směrnice o omezení dopadů některých plastových výrobků na životní prostředí (SUPD), která se zaměřuje na omezení používání jednorázových plastů – typicky plastových obalů, nápojových kelímků, brček nebo PET lahví – a stanovuje konkrétní recyklační cíle.

Komise navrhuje tzv. „fuel-use excluded“ přístup, což v praxi znamená, že vstupní materiál, který je během chemické recyklace spálen jako palivo nebo jinak ztracen (například v podobě zbytkového odpadu), nebude možné zahrnout do vykazovaného množství recyklovaného obsahu. Započítat tedy bude možné pouze ten podíl, který se skutečně promění v nové materiály vhodné pro další výrobu – například plasty, chemické suroviny nebo vosky.

Součástí metodiky je i nastavení pravidel pro tzv. „free allocation“ – tedy rozdělení recyklovaného podílu mezi různé výstupy z procesu. Aby bylo možné výstup započítat, musí být prokazatelně určen pro další využití jako surovina, nikoli jako palivo. V případě tzv. hybridních materiálů, které lze použít buď jako surovinu, nebo spálit, se recyklovaný podíl rozděluje podle skutečného využití – na základě tzv. „dual-use faktoru“. Pevné zbytky z recyklace, například uhlíkatý char vznikající při pyrolýze, se do bilance vůbec nezahrnují.

V praxi se bude hmotnostní bilance u některých zařízení (např. parních krakovacích jednotek – steam crackers) určovat podle analýzy bodů varu pomocí plynové chromatografie. U ostatních zařízení se bude používat model založený na hmotnostních poměrech vstupů a výstupů.

Evropská komise navrhuje rovněž systém ověřování a reportingu, včetně povinných auditů. Tím chce zaručit, že firmy nebudou své výkazy „nadhodnocovat“ a že recyklace deklarovaná na papíře bude odpovídat realitě. Současně Komise upozorňuje, že chemická recyklace by neměla vytlačovat mechanickou recyklaci, která má podle dostupných dat nižší environmentální dopady. Materiály vhodné pro mechanické zpracování by se tak do chemické recyklace směrovat neměly.

Veřejná konzultace k návrhu běží do 19. srpna 2025. V závěru roku by měl být návrh předložen k hlasování odbornému výboru. Pokud bude schválen, stane se jednotným rámcem pro výpočet recyklovaného obsahu nejen pro obalové materiály, ale do budoucna i pro další sektory – jako je automobilový průmysl nebo textil.

Otazník zatím visí nad možností započítávání dovozu. Například recyklovaný PET z třetích zemí (např. Asie nebo USA) není v návrhu zatím jednoznačně upraven, což budí nejistotu u firem, které tento materiál využívají pro splnění cíle 25 % recyklátu v PET lahvích od roku 2025. Odborné organizace, včetně ICIS, proto vyzývají Komisi k dodatečnému upřesnění.

 

Zdroj: https://www.recycling-magazine.com