Více času na podstatné

Fotovoltaika: Francie a Německo šláply na brzdu

25.01.2010 07:37

Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen ve středu uvedl, že hodlá od dubna snížit podporu pro fotovoltaiku až o čtvrtinu a podobný krok oznámila také Francie. Zůstává otázka, kdy tok veřejných financí do solární energie omezí Česko.

Z Německa tento týden zaznělo jasné slovo: trh s fotovoltaikou je přehřátý, musíme přiškrtit dotace. A jak konkrétně? Tamní kabinet navrhne pokles výkupních cen pro solární elektrárny instalované na střechách domů o 15 %, a pro ty stojící na zemědělské půdě o 25 % (nová pravidla mají platit od dubna – pro domy, respektive od července – pro velké elektrárny).

Německá vláda na druhou stranu plánuje, že domácnosti, které využívají solární elektřinu pro vlastní potřebu dostanou větší podporu než dosud.

Důvod, proč systém dotací na fotovoltaiku u našich západních sousedů potřebuje radikální reformu, je nad slunce jasný: cena solárních panelů v Německu za poslední rok spadla zhruba o třetinu, což z provozování fotovoltaických elektráren udělalo nesmírně výnosný byznys.

A v případě Německa jde opravdu o byznys s velkým „B“. Tamní trh s fotovoltaikou je s náskokem největší na světě a to i přes to, že se ho země jako Francie nebo Španělsko snaží v posledních letech dohnat.

Zástupci výrobců solárních panelů německý kabinet varovali, že snížení výkupních cen elektřiny ze slunce nad rámec zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE) může vést ke ztrátě pracovních míst. Co víc, vzhledem k tomu, že globální trh se solárními panely je do značné míry „tažen“ Němci (vyrobí se tam asi polovina světové produkce), hrozí jeho celková paralýza, tvrdí výrobci.

Podle německé Federace obnovitelných zdrojů energie (BEE) se do začátku roku 2011 může snížit podpora fotovoltaiky až o třetinu (k mimořádným redukcím výkupních cen je potřeba připočíst i ty, které vyplývají z tamního zákona o OZE). Výrobci se bojí, že „přechod do nové éry založené na OZE“ je ohrožen.

Žádné bubliny, prosím

Zatímco producenti solárních panelů by neradi přišli o tučné dotace, strážci státních kas po celé Evropě zase se znepokojením hledí na to, jak ve štědrých programech na podporu OZE mizí miliardy eur. K podobnému kroku jako německá vláda se proto chystá i ta francouzská.

Tamní kabinet minulý týden oznámil, že hodlá snížit výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky zhruba o čtvrtinu: z 55 eurocentů na 42. Tento krok je součástí komplexní reformy systému podpor OZE ve Francii, který má podle vlády zabránit „spekulativní investiční bublině“, jež se na trzích s OZE začala „nafukovat“ v listopadu 2009.  

Redukované výkupní ceny pro fotovoltaiku mají platit pouze pro nové projekty, u ostatních zůstává vše při starém.

Česko pozadu

Je otázka, kdy se k podobnému kroku jako učiní Francie a Německo odhodlají čeští politici. Problémy máme totiž naprosto totožné jako země na západ od nás.

Čeští distributoři elektřiny odhadují, že jen za letošní rok přijde podpora fotovoltaiky odběratele na tři miliardy korun (40 % všech prostředků na OZE), přičemž ale panely vyrobí pouze 7 % obnovitelné elektřiny (EurActiv 2.11.2009).

Kritici volají po tom, aby se změnil současný systém, kdy výkupní ceny elektřiny z OZE lze snížit nejvýše o 5 % ročně (z rozhodnutí Energetického regulačního úřadu), a také požadují „přenastavení“ celého schématu tak, aby podporovalo OZE, které mají v českých podmínkách větší potenciál (například vytápění biomasou).

Česko musí podle směrnice o podpoře OZE dosáhnout 13% podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energií (hlavně elektřina, doprava a vytápění), což by bez reformy současného systému podpor bylo podle odborníků jen těžko splnitelné.

 

Zdroj: www.euractiv.cz