
Více času na podstatné
HN: MPO překvapilo a vsadilo na zelenou energii
Nástup zelené energetiky bude v Česku rychlejší, než požaduje Evropská unie. Podle jejího zadání mají obnovitelné zdroje na konci desetiletí pokrýt 13 procent spotřeby energie v Česku. Ministerstvo průmyslu a obchodu však přichází s překvapivým návrhem, že podíl bude ještě vyšší − téměř 16 procent. Příslušný návrh obsahuje Národní akční plán pro energii z obnovitelných zdrojů. Dokument, který navazuje na již dříve schválenou státní energetickou koncepci, je v připomínkovém řízení a v nejbližších týdnech o něm má jednat vláda.
Autoři plánu sází na několik málo technologií, kterým v příštích pěti letech předpovídají rychlý vzestup. Jsou to tepelná čerpadla a solární kolektory pro ohřev vody či přitápění, dále také střešní fotovoltaické panely a větrné elektrárny. Každá z těchto technologií má do roku 2020 dvojnásobně zvýšit výkon, v případě tepelných čerpadel dokonce trojnásobně. Nejvyšší nárůst podílu obnovitelných zdrojů se však nemá odehrát ve výrobě elektřiny ani ve vytápění, ale v dopravě - tedy v oblasti kapalných biopaliv. Kapalná biopaliva, která dnes mají méně než šestiprocentní podíl na spotřebovaném množství energie pro pohon motorů, budou mít v roce 2020 podíl přes devět procent. Více ZDE
Reakce Ministerstva průmyslu a obchodu:
Dne 21. října 2015 otiskly Hospodářské noviny na titulní straně článek s názvem "Mládek sází na zelenou energii", ve kterém je s odvoláním na informace obsažené v pracovní verzi Národního akčního plánu pro energie z obnovitelných zdrojů uvedeno, že plán počítá s nárůstem podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na celkové spotřebě nad rámec svých unijních závazků, a to až do úrovně 15,9 %. Text článku ovšem neobsahuje některé důležité informace, které považuje ministerstvo za vhodné tímto doplnit.
Primárním a hlavním důvodem nárůstu podílu energie z OZE na celkové konečné spotřebě v roce 2020 je velmi výrazné snížení hodnot celkové konečné spotřeby energie oproti hodnotám, které byly uvedeny v aktualizaci akčního plánu schváleného v roce 2012. Toto snížení je v souladu s nedávno aktualizovanou Státní energetickou koncepcí a vychází z předpokladu zvyšování energetické účinnosti.
Pokud jde o změnu samotné energie z obnovitelných zdrojů v roce 2020, tak akční plán schválený v roce 2012 uvádí hodnotu ve výši 174,5 PJ a předložený návrh aktualizace akčního plánu uvádí tuto hodnotu ve výši 179,7 PJ, což je tedy pouze poměrně nepatrný nárůst a to o necelá 3 %. Tento nárůst je způsobem například akceptací nové provozní podpory tepla pro výrobny s instalovaným výkonem do 500 kW, které využívají bioplyn vznikající ze statkových hnojiv a z vedlejších produktů živočišné výroby anebo z biologicky rozložitelného odpadu, kdy tato provozní podpora byla zavedena do zákona o podporovaných zdrojích energie. K dalšímu nárůstu by mělo přispět také zrušení povinnosti malých zdrojů do 10 kW instalovaného výkonu získat licenci na provoz nebo snaha o zachování výjimky z povinnosti platit daň z elektřiny pro výrobny elektřiny do výkonu 30 kW.
Zdroj: iHNED.cz, MPO