Více času na podstatné
IRZ: MŽP zveřejnilo souhrnnou zprávu za rok 2012
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo souhrnnou zprávu za ohlašovací rok 2012 do integrovaného registru znečištění (IRZ). Jedná se o pravidelnou publikaci Ministerstva životního prostředí hodnotící průběh a výsledky ohlašování do IRZ. Vydávání souhrnných zpráv odpovídá povinnostem vyplývajícím z Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek, který Česká republika podepsala v roce 2003 a ratifikovala v roce 2009. Ministerstvo upozornilo, že souhrnná zpráva není k dispozici na CD nosiči, ale pouze v elektronické podobě (odkaz konci článku).
Hlavní zjištění – provozovatelé ohlašující do IRZ
- Celkový počet provozovatelů ohlašujících do IRZ za rok 2012 byl 4 963. Oproti předchozímu ohlašovacímu roku se tak celkový počet ohlašujících poprvé v historii IRZ meziročně snížil o 20 a oproti prvnímu ohlašovacímu roku 2004 se zvýšil o 4 090 provozoven.
- Z hlediska počtu provozoven ohlašujících do IRZ v krajích ČR byl nejčetněji zastoupen Středočeský kraj (623 provozoven). Kromě Karlovarského kraje (97), který je tradičně nejméně zastoupený, bylo ve všech krajích provedeno ohlášení za více než 200 provozoven.
- Významně vyšším počtem byly zastoupeny provozovny bez činnosti uvedené v příloze I nařízení o E-PRTR, kterých bylo v ohlašovacím roce 2012 celkem 4 141. Největší počet E-PRTR provozoven byl ve Středočeském kraji (116), avšak z hlediska podílu na celkovém počtu provozoven v kraji je v popředí Ústecký kraj (22,3 %).
- Největší zastoupení z E-PRTR provozoven mělo odvětví intenzivní živočišné výroby a akvakultury (195 provozoven). Na opačném konci se nachází pouhých 16 provozoven zabývajících se výrobou a zpracováním papíru a dřeva. Obecně největší zastoupení měly provozovny zabývající se výrobou kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (593 provozoven). Hlavní zjištění – úniky a přenosy znečišťujících látek
Hlavní zjištění – úniky a přenosy znečišťujících látek
- Nejčastějším typem úniku či přenosů látek uvedeným v jednotlivých hlášeních byly úniky do ovzduší (866 provozoven) a přenosy látek v odpadech (810 provozoven). Nejnižší četnost hlášení byla zaznamenána u přenosů v odpadních vodách (71 provozoven). Úniky do půdy nebyly ohlášeny ani jednou provozovnou. Úniky do vody ohlásilo 113 provozoven.
- Z hlediska počtu látek byl nejvyšší počet ohlášen v únicích do ovzduší (39) a v přenosech v odpadních vodách (28).
- Nejběžněji ohlašovanými látkami v únicích do ovzduší byly: amoniak, styren, oxidy dusíku, oxidy síry, oxid uhličitý, HCFC a z těžkých kovů rtuť.
- Nejběžněji ohlašovanou látkou v únicích do vody byl zinek, celkový dusík, nikl a celkový organický uhlík.
- V únicích do půdy nebyla ohlášena ani jedna látka.
- Nejběžněji ohlašovanými látkami v přenosech v odpadních vodách byl celkový organický uhlík, zinek a fenoly.
- Nejběžněji ohlašovanými látkami v přenosech v odpadech byly obecně těžké kovy.
- Nejvýznamnější skupinou látek byly těžké kovy. Sledují se ve všech typech úniků a přenosů, patřily rovněž jako v předchozím roce k nejčetněji ohlašovaným polutantům a dosahují vysokých ohlášených množství.
- V únicích do ovzduší byly významnými skupinami látek skleníkové plyny a ostatní plyny, které se v jiných typech úniků a přenosů nesledují vůbec (skleníkové plyny), nebo velice omezeně (ostatní plyny). Největší množství u skleníkových plynů bylo ohlášeno, jako každý rok, za oxid uhličitý. Zmínit lze rovněž zvyšující se význam polétavého prachu.
Hlavní zjištění – přenosy odpadů
- V ohlašovacím roce 2012 ohlásilo nebezpečný odpad celkem 4 104 provozoven a ostatní odpad 995 provozoven. V případě ostatního odpadu bylo zaznamenáno velké množství provozoven ohlašujících podlimitní množství (484).
- V ohlášeném množství odpadu v IRZ za rok 2012 převažovala, stejně jako v předchozích letech, kategorie ostatní odpad (5,7 miliónů tun). Množství nebezpečného odpadu bylo ohlášeno řádově méně (665 tisíc tun).
- Co se týče nadlimitních a podlimitních údajů, u ostatního odpadu bylo evidováno 49 % podlimitních hlášení (484 provozoven). U nebezpečného odpadu tvořila podlimitní hlášení pouhá 2,24 % z celkového počtu podaných hlášení o nebezpečném odpadu (4104 provozoven). Drtivou většinu odpadů ohlašují provozovny s nadlimitními údaji (51,36 % v případě ostatního odpadu, resp. 97,76 % v případě nebezpečného odpadu).
- Ostatní odpad byl ve většině případů (64 %) předán k využití a nebezpečný odpad byl předáván zejména k odstranění (71 %). Tento poměr přibližně odpovídá i roku 2011.
- Z hlediska počtu provozoven ohlašujících nebezpečné odpady v jednotlivých krajích dominoval kraj Středočeský (501), avšak nejvyšší množství nebezpečného odpadu bylo ohlášeno v Moravskoslezském kraji (109 tis. tun).
- U ostatního odpadu dominoval z hlediska četnosti i ohlášeného množství Moravskoslezský kraj, kde 83 provozoven ohlásilo přes 1,2 mil. tun ostatního odpadu.
- Údaje o přenosech nebezpečného odpadu ohlásilo 563 provozoven a údaje o přenosech ostatního odpadu ohlásilo 270 provozoven s činností E-PRTR. U obou skupin byly nejčetněji zastoupeny provozovny z odvětví výroby a zpracování kovů.
- Podíl E-PRTR provozoven na ohlášeném množství nebezpečného i ostatního odpadu byl téměř shodný a činil něco přes 53 %.
- Na ohlášeném množství ostatního odpadu se nejvíc (28 %) podílely provozovny zabývající se nakládáním s odpady.
- U nebezpečného odpadu měly na ohlášeném množství největší podíl (19 %) provozovny zabývající se výrobou základních kovů (slévárenstvím).
- Odpad předávaný provozovnami do zahraničí byl předán zejména do Německa. Jako další cílové destinace byly uvedeny Slovensko, Rakousko a Belgie.
Souhrnnou zprávu si můžete ve formátu PDF stáhnout ZDE.
Mohlo by Vás zajímat:
Stáhněte si aktualizovanou příručka pro ohlašování do IRZ
Zdroj: MŽP (IRZ), Souhrnná zpráva za rok 2012