
Více času na podstatné
Jak obnovitelné zdroje energie posilují principy cirkulární ekonomiky?
Evropa aktuálně řeší velkou otázku toho, jak se stát soběstačnější a odolnější vůči globálním výzvám. Velkou roli hraje závislost na dovozu energií i materiálů ze třetích a často geopoliticky nestabilních zemí. Odpovědí na otázku, jak situaci řešit, nabízí na jednu stranu výroba energie z obnovitelných zdrojů a také cirkulární ekonomika, abychom maximum materiálů dokázali využívat efektivně a zpracovávat je na území Evropy. Jak ale tyto principy navzájem propojit?
Obnovitelné zdroje energie jako svůj „pohon” typicky využívají vodu, vítr, slunce, či biomasu. Tyto vstupy se ale na energií proměňují díky technologickým systémům, jakými jsou solární panely, větrné turbíny či bioplynové stanice. A právě tyto elektrárny vyrábíme z materiálů, které se do EU dovážejí, potřebujeme jim dělat náležitý servis a po konci jejich životního cyklu použité materiály potřebujeme opětovně využít. U propojení cirkulární ekonomiky a obnovitelných zdrojů přitom nejde pouze o recyklaci solárních panelů. V oblasti servisu pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Česku existuje unikátní technologické řešení.
V solárních panelech, tepelných čerpadlech, kogeneračních jednotkách či zařízeních na výrobu energie z bioplynu, se používají teplosměnné kapaliny. Jsou to kapaliny nejčastěji na bázi glykolu, které pomáhají vést teplo a tím vyrábět potřebnou energii. Tyto kapaliny je potřeba pravidelně doplňovat a měnit, podobně jako chladící kapalinu v autech. Glykolové kapaliny lze velice účinně recyklovat a vyrobit z nich zcela nové produkty ve stejné kvalitě jako z panenské suroviny. Ve střední Evropě se ale jejich recyklaci věnuje pouze jediná společnost - rodinná firma CLASSIC OIL z Buštěhradu.
„Glykolové kapaliny vznikají z ropných produktů a používáme je pro systémy větrání, topení a klimatizace v budovách, jako chladící kapaliny v dopravních prostředcích, nebo právě jako tepelné nosiče ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Využití je opravdu široké, a proto bychom měli řešit jejich recyklaci, díky které snížíme riziko jejich nedostupnosti nebo vyšší ceny v budoucnosti,” říká Jan Skolil, technický ředitel CLASSIC OIL. Glykolové kapaliny lze recyklovat s 90% materiálovou účinností, což je jeden z nejlepších výsledků pro recyklaci materiálů. „Recyklace se navíc vyplácí také finančně. Pokud v systému potřebujete kapalinu vyměnit, tak za likvidaci použité kapaliny platíte o desítky procent vyšší částku oproti odevzdání kapaliny k recyklaci,” doplňuje Jan Skolil.
Recyklace kapalin se může zdát jako okrajovou záležitostí. Potřebujeme ale začít ke všem zdrojům přistupovat zodpovědně a využívat je maximálně efektivně. Následně se dostaví také výsledky. Například jen v CLASSIC OIL díky recyklaci glykolových kapalin za jediný rok ušetřily tolik CO2, jako váží 110 aut. „Naše recyklační kapacity dokážeme ještě navýšit a mít tak pozitivní dopad jak na bezpečnost, tak i na ekonomickou efektivitu našich klientů. Navíc ještě snižujeme negativní dopady na planetu,” uzavírá Jan Skolil.
CLASSIC OIL je významným dodavatelem olejů a maziv, kde základ portfolia tvoří značky CLASSIC (automotive), OEST (industry) a CS Line (automotive + industry). V oblasti maziv firma spolupracuje pouze s prověřenými západoevropskými dodavateli a rafineriemi.
CLASSIC OIL je jeden z největších českých výrobců chladicích kapalin/antifreezů a teplosměnných kapalin. V této oblasti vlastní několik ochranných známek, např. CS Antifreeze G® nebo CS EKOTERM®. Disponuje vlastní vývojovou laboratoří a tím se výrazně liší od svých konkurentů, neboť velmi flexibilně reaguje na požadavky zákazníka, trhu, ale i na samotná specifika jednotlivých aplikací a provozů.
Ve svém sídle v Buštěhradě provozuje vlastní recyklační linku kapalin na bázi glykolu, která je jediná svého druhu ve střední Evropě.