Více času na podstatné

Jihočeský kraj postihl cvičný blackout. Pomoc Temelínu by přitekla z Lipna.

13.03.2013 15:31

Více než 600 tisíc Jihočechů se náhle ocitá bez elektřiny. Továrny se zastavují, území se ponořilo do tmy. Může za to hned několik zkratů rozvodných linek. Kraj postihl tolik obávaný blackout. Takový byl scénář štábního energetického cvičení, které dnes proběhlo na elektrárně Temelín. Do cvičení se zapojilo 30 specialistů ze společností ČEZ, ČEPS a E.ON. Energetici procvičovali zajištění elektřiny pro elektrárnu Temelín z vodní elektrárny Lipno.

Veškeré kroky probíhaly štábně na simulátoru temelínské elektrárny. Cvičení bylo zaměřeno na simulované provedení nápravných opatření, vzájemnou koordinaci a komunikaci energetiků. Po celou dobu byly oba bloku elektrárny Temelín na plném výkonu. Omezen nebyl ani provoz Lipna. Cvičení tedy nemělo vliv na situaci v rozvodné síti.

Reakci na vlastní blackout, tedy situaci, kdy elektrárna přijde o všech deset zdrojů elektřiny, trénuje provozní personál elektrárny Temelín několikrát ročně. Tentokrát se nově zapojily i energetické společnosti ČEPS a E.ON. „Scénář předpokládal, že Temelín nebude moci získat elektřinu z vnější rozvodné sítě. K obnovení dodávek v tomto případě pomůže elektrárna Lipno,“ popisuje mimořádnou situaci Ladislav Dubský, směnový inženýr elektrárny Temelín, který cvičení za ČEZ připravoval.

Pokud se do 10 minut nepodaří energetikům obnovit dodávku elektřiny do rozvodné stanice v Kočíně, která je s Temelínem přímo spojena, vyhlašuje se stav nouze. Na řadu tak přichází elektrárna Lipno. Deset procent výkonu jednoho ze dvou lipenských turbogenerátorů je dostatečných, aby Temelín měl potřebné množství elektřiny pro chlazení reaktoru. „Lipno umí startovat tzv. ze tmy, tedy když v síti není proud. Stačí pustit vodu na turbínu a během několika minut vyrábíme elektřinu,“ vysvětluje Bedřich Kučera, vedoucí provozu lipenské elektrárny. Hlavním úkolem energetických dispečerů z firmy E.ON je pak vyčlenit linku pouze pro Temelín. „Temelín je v tomto případě priorita. Aby se elektřina nedostala k jiným spotřebitelům, musíme tuto linku až do vyřešení situace izolovat,“ představuje hlavní kroky společnosti E.ON Pavel Klíma.

Podle energetiků jsou podobná cvičení důležitá vzhledem ke stále častěji hrozícímu přetížení rozvodných linek. „Riziko blackoutu je kvůli větrným elektrárnám v Německu poměrně vysoké. Již v minulosti byla česká rozvodná síť i díky přetokům elektřiny ze severu Německa několikrát na pokraji kolapsu. Zatím se nám toto riziko podařilo vždy odvrátit. I proto jsou podobná cvičení koordinace energetiků v ČR velmi důležitá. Dnešní cvičení ukázalo, že Temelín je i na tyto krizové situace připraven,“ zhodnotil cvičení Petr Froněk ze společnosti ČEPS, která řídí toky elektřiny v přenosové síti.