Více času na podstatné

Kvůli špatnému čerpání OPŽP má rezort má nového náměstka - dosavadní ředitelku SFŽP

30.09.2013 20:17

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský dnes odvolal náměstka pro sekci fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí Martina Frélicha. Důvodem je špatný stav čerpání Operačního programu Životní prostředí a příprava programu na následující programové období 2014 - 2020. Novou náměstkyní bude dosavadní ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová.

"Po debatách na vládě a diskusích na Ministerstvu životního prostředí o stavu stávajícího programu a přípravách nového jsem se rozhodl učinit na sekci, která má evropské fondy na starosti, personální změny. Operační program Životní prostředí je druhý největší v České republice. Evropská unie nám nabídla přes 120 miliard korun na zlepšení kvality vod, ovzduší a dalších součástí prostředí, ve kterém žijeme. Špatné nastavení programu udělalo z OPŽP jeden z nejvíce byrokraticky náročných programů v České republice. Ne - li vůbec nejsložitější. V současné době spěje program do svého finále a už teď je jasné, že peníze, které nevyčerpáme, jdou do řádu miliard. Akcelerační opatření nastavená náměstkem Jakubem Kulíškem, který bohužel loni v létě tragicky zahynul, je potřeba zintenzivnit a zmírnit tak ztráty operačního programu,“ odůvodnil své rozhodnutí ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Náměstkyní ministra pro sekci evropských fondů byla jmenována dosavadní ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová.

Server Českénoviny k tématu uvádějí, že podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) hrozí, že se nedokáže vyčerpat až deset miliard korun. Proto už před časem navrhlo přesunout „volné“ peníze do Operačního programu Doprava, celkem 3,7 miliardy korun by mělo jít na modernizaci a rozvoj pražského metra.

 

Zdroj: MŽP, Českenoviny.cz