Více času na podstatné

Lidovky.cz: Solární byznys dostane další ránu, stát ořeže dotace

21.08.2012 15:34

Lidovky.cz upozorňují na fakt, že investice do pořízení solárních panelů na střechu domu láká desítky tisíc lidí. Kdo se však nestihne připojit k síti do konce roku, získá nižší podporu. Lidové noviny mají k dispozici návrh Energetického regulačního úřadu, který počítá s výrazným ořezáním výhod pro střešní fotovoltaiky. Zvýhodněná výkupní cena má oproti letošní úrovni klesnout až na polovinu.

Kdo stihne nainstalovat střešní solární panely do konce letošního roku, získá výkupní cenu 6,16 koruny za každou vyrobenou kilowatthodinu elektřiny. Výkupní cenu platnou pro příští rok oznámí regulační úřad na konci listopadu. Ale už v tuto chvíli je z navržených parametrů pro výpočet výkupní ceny zřejmé, že pokles bude razantní. Dostaví se navíc ve dvou krocích, upozorňují Lidovky.cz.

Podle orientačního propočtu LN bude v prvním pololetí příštího roku cena jen okolo čtyř korun, v druhém pololetí pak zhruba 3,5 koruny za kilowatthodinu. Ani na tuto cenu nedosáhnou všichni. V případě solárních instalací o velikosti pět až 30 kilowattů, které vyrůstají na průmyslových a skladovacích halách, má být výkupní cena v příštím roce ještě nižší.

 

Zdroj: Lidovky.cz