Více času na podstatné

Martin Kuba pro HN: Musíme si umět postavit v Bruselu hlavu

03.09.2012 09:42

Evropské směrnice přijímáme bez boje a neumíme si v Bruselu pořádně dupnout. V rozhovoru pro HN to říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. I kvůli tomu platí český průmysl i domácnosti desítky miliard korun ročně za podporu obnovitelných zdrojů energie. Tématem rozhovoru je i JE Temelín (pozn red.). ODS by proto měla podle Kuby na toto téma zahájit debatu uvnitř strany a před volbami by měla jasně říci, jak si představuje nové vymezení vztahu České republiky a Bruselu.

 

Rozhovor s Martinem Kubou čtěte v dnešních Hospodářských novinách. (rozhovor k dispozici ZDE)

 

IHNED.cz: Spotřebu elektřiny má zmrazit referendum (Švýcarsko)

Necelých 60 miliard kilowatthodin elektřiny spotřebovali Švýcaři v roce 2011. Protože až jedna třetina z tohoto objemu se ztratí vinou neefektivního využití, měla by se spotřeba v zemi až do roku 2034 zmrazit na loňské úrovni. Uspořádání lidového hlasování, které by tento závazek vtělilo do ústavy, podporuje řada poslanců všech velkých stran i zástupců nevládních organizací.
Stoupenci lidového hlasování o zastropování spotřeby elektřiny se inspirovali příkladem Kalifornie ve Spojených státech, kde byl podobný model regulace schválen už koncem 70. let minulého století. Podle stejného vzoru by mělo Švýcarsko stanovit celkový objem spotřeby a firmy, které by chtěly spotřebovávat více elektřiny než dosud, by musely vedle ceny platit i sankční daň. Stoupenci vyšší efektivity při spotřebě elektřiny jsou přesvědčeni, že takové omezení by tlačilo firmy k větším energetickým úsporám a inovacím.
Švýcarsko se loni po katastrofě v japonské Fukušimě zavázalo, že do roku 2034 postupně zastaví provoz čtyř jaderných elektráren v zemi.

 

Celý článek čtěte na iHNED.cz ZDE.