Více času na podstatné

Meziroční nárůst ve výrobě dřevních pelet přesáhl 30 000 tun. A stále pokračuje

22.04.2015 15:03

Českým peletárnám se daří, obzvlášť těm certifikovaným. Výroba dřevních pelet vzrostla v roce 2014 o 23 %, letos se očekává ještě větší nárůst. Dvě nové peletárny a rozšíření stávajících kapacit by měly v roce 2015 navýšit výrobu o dalších 70 000 tun. Většina českých pelet je určena pro export. Redakci to oznámil předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.

Údaje o počtu vyrobených pelet eviduje Klastr Česká peleta, správce mezinárodní certifikace ENplus v Česku. Zatímco v roce 2013 se vyrobilo 144 493 tun certifikovaných pelet, loni to bylo již 177 586 tun – meziroční nárůst tedy dosáhl 23 %. V roce 2014 došlo k navýšení výrobních kapacit stávajících výroben i otevření nových peletáren. Rekonstruovány také byly například briketárny firmy BIOMAC, která svou strategii stále více zaměřuje na pelety.

Co se týče podílu certifikovaných pelet na celkové výrobě, Česká republika má prvenství mezi zeměmi východní Evropy. Bez certifikace se zde vyrobí jen 20 – 30 tisíc tun ročně. „Certifikace ENplus funguje jako vstupenka na mezinárodní trh, kam směřuje většina u nás vyrobených pelet, proto nově vznikající peletárny žádají o certifikaci obvykle ještě než vůbec spustí výrobu,“ komentuje současnou situaci Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

 

Výhled na rok 2015

Trhem s peletami letos hýbe především výstavba velké peletárny Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou, která bude vyrábět 55 000 tun ročně. Dalších 15 tisíc tun potom do celkového čísla přidá peletárna TIMBORY společnosti Holzindustrie Chanovice, která zdvojnásobuje svoji výrobu. Očekává se rovněž, že certifikaci ENplus získají i další stávající peletárny. „V současné chvíli jednáme o certifikaci se čtyřmi peletárnami, které procházejí přípravou na audit,“ potvrdil Stupavský.

Očekává se, že v roce 2015 stoupne i domácí spotřeba pelet. Poprvé po několika letech došlo k výraznému snížení ceny pelet, protože se zlevnila vstupní surovina, piliny a hobliny. Letos na jaře došlo k poklesu o více jak 20 % oproti zimní topné sezoně. Pelety se díky tomu prosazují v českých domácnostech coby zdravě komfortní palivo.

 

Certifikace ENplus

Certifikace ENplus chrání všechny zúčastněné. Zákazník má zaručeno, že peleta vyhovuje přísným normám (při výrobě i dodávce), a tedy má žádoucí parametry a čistotu. Díky tomu spotřebitel neprotopí více paliva, než by bylo nutné, a také peletový kotel dlouhodobě udrží v dobré kondici. A výrobci kotlů a kamen se mohou bránit při reklamacích, kdy kotle nedosahují slibovaných parametrů, nebo byly poničeny kvůli použití nekvalitních pelet.

Nezávislou kontrolu kvality ENplus samozřejmě nejvíc ocení výrobci a prodejci pelet – poslouží jim nejen ke vstupu na mezinárodní trh, ale také jako konkurenční výhoda na českém trhu i obrana proti případným stížnostem. Kontrolorům mohou kdykoli zpětně předložit vzorek výroby za kterékoliv zjišťované období.