Více času na podstatné

Ministerstvo životního prostředí vydraží 2 miliony emisních povolenek

12.09.2012 13:02

Na konci roku 2012 končí druhé obchodovací období v Evropském systému emisního obchodování (EU ETS) a také platnost povolenek vydaných právě pro toto období. ČR disponuje v tuto chvíli zhruba 2 miliony emisních povolenek v rezervě pro nové účastníky v Evropském systému obchodování. Povolenky z této rezervy nebudou plně vyčerpány a proto se Česká republika je rozhodla prodat. Výnosy z prodeje budou určené na podporu energetických úspor ve veřejných budovách v programu Zelená úsporám.

Na konci roku 2012 končí druhé obchodovací období v Evropském systému emisního obchodování (EU ETS) a také platnost povolenek vydaných právě pro toto období. Členské státy si tyto povolenky nemohou převést do dalšího období, resp. jim nebudou vyměněny za povolenky na třetí obchodovací období. ČR disponuje v tuto chvíli zhruba 2 miliony emisních povolenek v rezervě pro nové účastníky v Evropském systému obchodování. Povolenky z této rezervy nebudou plně vyčerpány do konce letošního roku. V souladu s Národním alokačním plánem pro druhé obchodovací období (2008-2012), který schválila Vláda ČR i Evropská komise, se proto Česká republika rozhodla prodat nevyužité povolenky z rezervy pro nové účastníky v aukci.

Ministerstvo životního prostředí prodá ve dvou částech nevyužité povolenky. První dražba 1 milionu emisních povolenek proběhne 11. října 2012. Jejich prodejem byla energetická burza European Energy Exchange (EEX) se sídlem v Lipsku. Druhá dražba povolenek je pak naplánována na začátek roku 2013.

V posledním roce se spotřeba povolenek kvůli snížení průmyslové výroby v Evropě snížila, tudíž klesla jejich cena. Zatím není jasné, kolik stát z prodejů povolenek v příštím roce získá. Prodeje povolenek jsou plánované na roky 2013 až 2020. V příštích sedmi letech by ministerstvo mohlo z prodejů získat asi 80 až 90 miliard korun. Z toho polovina by směřovala na ekologická opatření, jako je zateplování domů či úspory v průmyslu, druhá polovina půjde do státní pokladny, uvádí portál čt24.cz. "Vzhledem k tomu, že se jedná o prodej v aukci, tak cenu nelze kvalifikovaně odhadnout.", nám odpověděl Matyáš Vitík, tiskový mluvčí MŽP, na dotaz jaký výnos MŽP očekává z prodeje povolenek v rezervě.

 

Zdroje: MŽP, ČT24