Více času na podstatné

MŽP vyhlásilo nové výzvy za 6 miliard na vodovody, kanalizace, ČOV, ovzduší, odpady i energetické úspory

14.10.2015 10:56

NOVÉ DOTACE MŽP ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR dnes vyhlásilo 7 nových výzev v Operačním programu Životní prostředí 2014–2020. Příjem žádostí v nově vyhlášených výzvách startuje úderem dnešní půlnoci. Zřejmě nejvíce očekávanou je výzva na vodohospodářské projekty, v níž se budou přijímat žádosti o podporu na výstavbu kanalizací a výstavbu a modernizaci čistíren odpadních vod.

Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlašuje 7 nových výzev. Příjem žádostí startuje v noci ze 14. na 15. října. Maximální dotace z OPŽP u nově vyhlášených výzev činí přes 6 miliard korun. V těchto výzvách budou žadatelé o dotaci předkládat projekty na zkvalitnění vodohospodářské infrastruktury, nakládání s odpady, rekultivace starých skládek, na energetické úspory, ochranu ovzduší a průmyslové znečištění.

„Zřejmě s největším očekáváním žadatelé vyhlížejí výzvu zaměřenou na zlepšení vodohospodářské infrastruktury v obcích a městech. Budou v ní podpořeny projekty na výstavbu kanalizací, ovšem za předpokladu existence vyhovující čistírny odpadních vod, a také projekty na modernizace a intenzifikace čistíren odpadních vod. Na ty v nově vyhlášené výzvě (č. 21) uvolňujeme 3,3 miliardy korun,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Žádosti o podporu budou přijímány do systému MS 2014+, a to až do 5. ledna 2016. S projekty se mohou o dotaci hlásit obce a města, dobrovolné svazky obcí, městské části hl. města Prahy, příspěvkové organizace a obchodní společnosti ovládané z více než 50 % obcemi a městy nebo jinými veřejnoprávními subjekty.

„Vypsané výzvy vnímáme jako velmi potřebné a mnohdy úpěnlivě očekávané,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Stran budování kanalizace je však i nadále nutné diskutovat o jejím technickém řešení tak, aby se nesnížila absorpční kapacita území a možnost čerpat související dotace.“

Vyhlášení výzvy pro vodohospodářské projekty navazuje na jednání monitorovacího výboru OPŽP, které proběhlo v druhé polovině září. „Diskutovaným tématem byla problematika preference oddílné kanalizace, otázka bonifikace projektové připravenosti a způsob hodnocení projektů,“ uvedl k vodohospodářské výzvě Jan Kříž, náměstek ministra pro fondy EU. „Všechny připomínky ze strany odborných skupin, včetně Svazu měst a obcí, jsme řádně vypořádali, a to i během kulatého stolu s odbornou veřejností, který ministerstvo k této problematice uspořádalo,“ doplnil náměstek Kříž.

„V této výzvě jsme navíc nastavili pravidla způsobilosti výdajů velmi vstřícně k žadatelům. Ti tak mohou mezi oprávněné náklady zařadit i výdaje na připojení jednotlivých nemovitostí, což umožní výrazně lépe naplnit cíle projektů, kterými jsou odvádění a čištění odpadních vod,“ upřesňuje nová nastavení ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, podle kterého se podpora v rámci 21. výzvy bude vztahovat pouze na projekty nabízející nejefektivnější řešení, a to ve všech aglomeracích bez ohledu na jejich velikost.

S touto výzvou úzce souvisí i následující výzva, v níž mohou získat podporu projekty na výstavbu a modernizaci úpraven vody a zvyšování kvality zdrojů pitné vody, včetně výstavby a modernizace systémů pro ochranu zdrojů pitné vody, a také projekty na výstavbu a dostavbu přivaděčů a rozvodných sítí pitné vody. V této výzvě je na projekty připraveno celkem 1,6 miliardy korun.

„Dále otvíráme výzvu se zaměřením na projekty na zlepšení odpadového hospodářství a také výzvu, v níž se mohou žadatelé hlásit o dotaci na rekultivaci starých skládek. Celková alokace u obou výzev činí 659 milionů korun,“ upřesňuje ministr životního prostředí Brabec a zároveň dodává: „Rovných 300 milionů jsme vyhradili na podporu projektů bioplynových stanic, které budou nakládat na vstupu minimálně z 25 % s takovými druhy odpadů, které již není možné materiálově využívat, nebo nejsou k materiálovému využití vhodné.“

V další výzvě se mohou žadatelé hlásit o finanční příspěvek na úhrady vícenákladů na dosažení pasivního energetického standardu u nových veřejných budov. Pro zájemce o dotaci je v ní 200 milionů korun a stejná částka je pak vyhrazena i na výstavbu a obnovu systémů sledování kvality ovzduší a souvisejících meteorologických aspektů v celorepublikovém či regionálním měřítku.

Podle ministra životního prostředí Brabce aktuální série výzev počítá i s podporou projektů na odstranění průmyslového znečištění. Na tuto oblast je zaměřena 18. výzva, v níž budou podpořeny projekty na náhradu nebo rekonstrukce stacionárních technických nebo technologických jednotek, v nichž jsou vyráběny chemické látky. Zde je pro žadatele připraveno 60 milionů z celkové alokace operačního programu.

 

Prioritní osa 2: Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech T: 14.10.2016

Specifický cíl: 2 - Zlepšit systém sledování, hodnocení a předpovídání vývoje kvality ovzduší a meteorologických aspekt

Systémy sledování, hodnocení a předpovídání vývoje kvality ovzduší a počasí slouží mimo jiné k vyhodnocování současného stavu, předpovědi budoucího vývoje v krátkodobém a v dlouhodobém horizontu a také k vyhodnocování účinnosti opatření ke zlepšení kvality ovzduší.

Typy podporovaných projektů a aktivit:

  • výstavba a obnova systémů sledování kvality ovzduší a souvisejících meteorologických aspektů v celorepublikovém či regionálním měřítku (zejména monitorovací sítě, laboratoře, zabezpečení sběru vzorků a přenosu dat, technika pro primární zpracování dat, jejich archivaci a prezentaci),
  • pořízení a aktualizace systémů určených pro hodnocení kvality ovzduší a posouzení dopadů opatření ke zlepšení kvality ovzduší (zejména tvorba, aktualizace a vývoj databází, softwaru pro zpracování dat, modelování a simulaci),
  • podpora obnovy a rozvoje systémů pro archivaci a zpracování údajů o znečišťování ovzduší (emisních dat) jak standardních znečišťujících látek, tak skleníkových plynů,
  • realizace infrastruktury pro identifikaci zdrojů znečišťování (zejména monitorovací technika, laboratoře, zabezpečení sběru a zpracování vzorků a přenosu dat), správu a zpracování dat a pro vývoj a zdokonalování nástrojů pro modelování atmosféry,
  • realizace integrovaných systémů a budování společné infrastruktury pro sledování kvality ovzduší a souvisejících meteorologických aspektů, výstražné, regulační a předpovědní systémy, modelování s vysokým rozlišením a identifikaci zdrojů znečišťování, podpora implementace opatření vyplývajících z plánů a programů ke zlepšení kvality ovzduší v koordinaci s příhraničními regiony Polské a Slovenské republiky (např. v rámci programu LIFE pro střední Evropu).

 

Další informace: 17. výzva ZDE.

 

Prioritní osa 3: Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika T: 14.10.2016

Specifický cíl: 4 - Snížit environmentální rizika a rozvíjet systémy jejich řízení

Cílem je rozvoj, inovace a aplikace technologií a postupů přispívajících ke zvýšení bezpečnosti při nakládání s chemickými látkami a tím k omezování a snižování environmentálních rizik.

Typy podporovaných projektů a aktivit

 

Podporované aktivity:

  • náhrada nebo rekonstrukce zařízení (stacionární technické nebo technologické jednotky, ve které je nebezpečná chemická látka vyráběna, zpracovávána, používána, přepravována nebo skladována), s cílem zvýšení bezpečnosti provozu, snížení míry rizika nad rámec standardů a norem společenství,
  • vytvoření informačních systémů, znalostních portálů a SW nástrojů pro tvorbu a aplikaci nových metodik a postupů v managementu chemických látek a prevenci závažných chemických havárií,
  • vytvoření expertních center REACH a center prevence rizik - infrastruktura pro institucionální zázemí implementace REACH a prevence závažných chemických havárií,
  • rekonstrukce nebo nákup technologií pro omezení průmyslového znečištění (souvislost s BAT a IPPC).

 

Typy podporovaných projektů:

Úplný výčet typů projektů není možné s ohledem na množství technických řešení jednoznačně definovat; mezi podporované typy projektů patří například:

  • rekonstrukce zařízení výrob s nebezpečnými chemickými látkami,
  • rekonstrukce chladícího zařízení - změnou chladiva, snížením množství kapalného čpavku, náhradou chladícího zařízení, modernizací rozvodů,
  • protipožární izolace zásobníků LPG,
  • vybudování bezpečného stáčení vstupních surovin a nových produktů,
  • rekonstrukce skladovacích nádrží vč. realizace havarijních jímek,
  • rekonstrukce skladů hořlavých kapalin,
  • rekonstrukce skladovacích nádrží kapalných uhlovodíků,
  • rekonstrukce skladů kapalných průmyslových hnojiv,
  • výstavba zabezpečených skladů agrochemikálií,
  • modernizace zabezpečovacího zařízení u vlečky pro přepravu nebezpečných látek,
  • znalostní portály - vytvoření uceleného znalostního systému nebezpečných chemických látek pro potřeby implementace nařízení CLP s ohledem na specifika GHS, TDG a na požadavky prevence závažných havárií,
  • informační systémy pro podporu prevence závažných havárií,
  • vytvoření expertních center REACH pro hodnocení rizik chemických látek,
  • vybavení pracoviště pro hodnocení rizik chemických látek,
  • rekonstrukce nebo nákup technologií vedoucích ke snížení průmyslového znečištění, např. průmyslové ČOV.

 

Další informace: 18. výzva ZDE.

 

Prioritní osa 5: Energetické úspory T: 14.10.2016

Specifický cíl: 5 - Dosáhnout vysokého energetického standardu nových veřejných budov

Cílem je urychlit zavedení povinnosti výstavby budov s téměř nulovou spotřebou energie. Budovy veřejného sektoru mají jít v této oblasti příkladem.

Typy podporovaných projektů a aktivit

  • vícenáklady na dosažení pasivního energetického standardu v případě výstavby nových budov.

V rámci specifického cíle nebude poskytována podpora na výstavbu bytových a rodinných domů.

 

Další informace: 20. výzva ZDE.

 

 

Prioritní osa 1: Zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní T: 05.01.2016

Specifický cíl: 1 - Snížit množství vypouštěného znečištění do povrchových i podzemních vod z komunálních zdrojů a vnos

Cílem je dosažení dobrého stavu vod, který je popsán chemickým a ekologickým stavem či potenciálem.

Typy podporovaných projektů a aktivit

  • výstavba kanalizace za předpokladu existence vyhovující čistírny odpadních vod v aglomeraci, výstavba kanalizace za předpokladu související výstavby, modernizace a intenzifikace čistírny odpadních vod včetně decentralizovaných řešení likvidace odpadních vod (domovní čistírny odpadních vod nebudou podporovány),
  • výstavba, modernizace a intenzifikace čistíren odpadních vod,
  • odstraňování příčin nadměrného zatížení povrchových vod živinami (eutrofizace vod) – podporovaná zejména u vodárenských nádrží, nádrží koupacích vod a na přítocích do těchto nádrží.

 

Další informace: 21. výzva ZDE.

 

Prioritní osa 1: Zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní T: 05.01.2016

Specifický cíl: 1 - Zajistit dodávky pitné vody v odpovídající jakosti a množství

Cílem je zvýšit počet obyvatel zásobovaných pitnou vodou odpovídající jakosti, zvýšit zabezpečení stability dodávky pitné vody, a to zejména v oblastech, kde není vybudován veřejný vodovod a nejsou kvalitní vodní zdroje, a v oblastech, kde dochází k problémům s dodávkou v době sucha.

Typy podporovaných projektů a aktivit

  • výstavba a modernizace úpraven vody a zvyšování kvality zdrojů pitné vody včetně výstavby a modernizace systémů (technická opatření) pro ochranu zdrojů pitné vody v jejich bezprostřední blízkosti, sloužící veřejné potřebě
  • výstavba a dostavba přivaděčů a rozvodných sítí pitné vody včetně souvisejících objektů sloužících veřejné potřebě.

 

Další informace: 22. výzva ZDE.

 

Prioritní osa 3: Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika T: 05.01.2016

Specifický cíl: 3 - Zvýšit podíl materiálového a energetického využití odpadů

Mezi hlavní cíle patří podporovat způsoby nakládání s odpady, které využívají odpad jako zdroj druhotných surovin, podporovat příprav k recyklaci odpadu a nakládání s odpady, které vede ke zvýšení ekonomické hodnoty odpadu, podporovat oddělený sběr odpadů, systémy odděleně sbíraných specifických druhů odpadů a tzv. „door-to-door“ systém.

 

Podporované aktivity:

  • projekty bioplynových stanic, které budou nakládat na vstupu minimálně z 25% s takovými druhy odpadů, které již není možné materiálově využívat, nebo nejsou k materiálovému využití vhodné. Jedná se především o vedlejší produkty živočišného původu a odpad z kuchyní a stravoven.

 

Příklady podporovaných projektů

  • výstavbu bioplynové stanice pro zpracování bioodpadů,
  • vybavení či modernizace bioplynové stanice.

 

Další informace: 23. výzva ZDE.

 

Prioritní osa 3: Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika T: 05.01.2016

Specifický cíl: 3 - Rekultivace staré skládky

 

Podporované aktivity:

  • rekultivace starých skládek (technicky nedostatečně zabezpečených).

 

Příklady podporovaných projektů:

  • rekultivace starých skládek technicky nezabezpečených, které byly provozovány před účinností zákona č. 238/1991 Sb. nebo nejpozději v termínu a způsobem dle § 15 odst. 1 a 2 zákona č. 238/1991 Sb.

 

Další informace: 24. výzva ZDE.