Více času na podstatné

Náš knižní tip: Sub Urbs: krajina, sídla a lidé

04.11.2013 08:03

Sub Urbs: krajina, sídla a lidéV nakladatelství Academia vyšla v polovině roku 2013 kniha věnující se jevům a procesům odehrávajícím se za městem nebo vedle města (sub urbs). Editory knihy Sub Urbs: krajina, sídla a lidé jsou Martin Ouředníček, Petra Špačková a Jakub Novák z Univerzity Karlovy v Praze, mezi autory jednotlivých kapitol se ale objevují odborníci z různých pracovišť: sociální geografové, fyzičtí geografové, kartografové, sociologové, urbanisté či architekti. Právě odborná pestrost autorů zaručuje i pestrost dílčích zkoumaných témat, metod či pohledů na samotný fenomén suburbanizace.

Kniha představuje jeden z výsledků projektu Suburbánní rozvoj, suburbanizace a urban sprawl v České republice: omezení negativních důsledků na životní prostředí, který byl v letech 2007-2011 realizován na Univerzitě Karlově v Praze, Přírodovědecké fakultě, sekci Geografie.

Kniha je věnována jevům a procesům, které se v současnosti odehrávají za městem nebo vedle města (sub urbs). Kniha jejíž editory jsou Martin Ouředníček, Petra Špačková a Jakub Novák z Univerzity Karlovy v Praze, obsahuje třináct kapitol odborníků z různých pracovišť. Na fenomén suburbanizace, tedy na proces decentralizace některých původně městských funkcí do zázemí měst, pohlíží především jako na proměnu příměstské krajiny, prostorové a sociální organizace sídel a interakci lidí původně bydlících a nově přicházejících do suburbií z prostředí měst. Kniha nabízí nové perspektivy výzkumu suburbanizace a je charakteristická využitím pohledů různých výzkumných oborů. Vedle sociálních geografů jsou v autorském kolektivu zastoupeni fyzičtí geografové, kartografové, sociologové, urbanisté a architekti. Řazení jednotlivých kapitol knihy směřuje od teoretických a metodologických aspektů výzkumu suburbanizace v České republice, přes případové studie vybraných měst až k aplikačně orientovaným textům nabízejícím implementaci výsledků základního výzkumu zejména v plánovací praxi. Knihu je možné zakoupit ZDE.

 

Co se děje v zázemí našich měst? jako téma přednášky Týdne vědy a techniky AV ČR:

Za hranicemi Prahy, Českých Budějovic, Mladé Boleslavi a mnoha dalších českých měst se zhruba od poloviny 90. let projevuje nový fenomén ve vývoji osídlení - suburbanizace. Rozvoj předměstí je v řadě ohledů podobný jako v meziválečném období růstu městských aglomerací a má řadu dopadů na krajinu, sídla i lokální společnost. Ačkoliv je pohled veřejnosti i odborníků na tento proces většinou negativní, výzkumy z posledního období prokázaly i řadu kladných rysů výstavby "za městem". Suburbanizace každopádně zasáhla téměř všechny oblasti každodenního života velkých metropolí i menších městeček a stala se vedle zajímavého výzkumného tématu i častým tématem mediálních zpráv. Na porovnání obecného obrazu výstavby satelitních městeček, logistických areálů a hypermarketů s výsledky dlouhodobého výzkumu týmů několika českých i zahraničních univerzit je založena diskuse ke knize Sub Urbs: krajina, sídla a lidé, která vyšla v červnu tohoto roku v nakladatelství Academia.

Datum a čas konání: 13. listopadu 2013 v 17:00
Místo konání: Literární kavárna Knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1

Přednášející: Doc. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D., a RNDr. Petra Špačková, Ph.D. (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze)

 

Související článek:

Týden vědy a techniky byl slavnostně zahájen