Více času na podstatné

Náš tip: Modely fyzikálních a energetických zařízení

12.11.2013 09:38

V rámci Týdne vědy a techniky AV ČR si Vám dovolujeme doporučit interaktivní expozici "Modely fyzikálních a energetických zařízení". Expozici najdete do 15. listopadu 2013 od pondělí do pátku mezi 9:00–18:00 hodinou na adrese AKADEMIE VĚD ČR, Národní 3, Praha 1.

 

Obsah výstavy:

 

  • Mlžná komora
    Žijeme v moři neviditelného záření, radioaktivita je přirozenou součástí našeho okolí i každého z nás, z vesmíru neustále přicházejí kosmické paprsky. V komoře v tenké vrstvě přesycených par izopropylalkoholu způsobí prolétající částice ionizaci – vznik iontů a volných elektronů. Na těchto iontech se podél dráhy částice kondenzují páry na drobné kapičky – tuto stopu malinkých kapiček vidíme. Budete překvapeni, co je to přírodní radiační pozadí.
  • Měření radioaktivity
    Na celém světě a v průběhu celého života jsme vystaveni působení přírodního ionizujícího záření. Z kosmického prostoru a zejména ze Slunce přicházejí jednotlivé částice, další vznikají při interakcích kosmického záření se vzduchem. Některé atomy, z nichž je tvořen náš svět, nejsou stabilní a samovolně se přeměňují na jiné atomy a vysílají přitom částice. Člověk svou činností napomáhá uvolňování dalších radionuklidů – spalováním fosilních paliv, hnojením draselnými hnojivy, které obsahují radioaktivní draslík 40K, stavební činností, kde se ze stavebních materiálů uvolňuje radon, manipulací s přírodními i umělými radionuklidy atd. Ve vystaveném zařízení si můžete orientačně změřit radioaktivitu vlastního doneseného předmětu nebo přírodniny.
  • Kontejner na použité jaderné palivo
    Použité jaderné palivo se po vyjmutí z reaktoru nechá několik let chladit v bazénu vedle reaktoru. Jeho radioaktivita i teplota klesnou na úroveň vhodnou k další manipulaci. Pak se překládá do transportních a skladovacích kontejnerů. Skutečný Castor je vyrobený z tvárné litiny, vnitřní koš na kazety je bórovaného hliníku. Má výšku 5,5 m a průměr 2,3 m. Naplněný váží 115 tun. Do každého kontejneru využívaného na JE Temelín se vejde 19 palivových souborů. Veškeré použité palivo z Temelína za celou jeho projektovanou dobu životnosti se vejde do 152 Castorů.
  • Palivový cyklus uhelné elektrárny
    Uhelná energetika je a ještě dlouho zůstane celosvětově dominantním zdrojem elektřiny. Mnoho uhlí se musí vydolovat, mnoho vápence na odsíření, struska, popílek a další vedlejší produkty se pak musejí uskladnit a uložit. V areálu elektrárny uvidíte na modelu všechny její důležité součásti.
  • Typy úložišť jaderných odpadů
    Na jediném modelu se seznámíte s různými technickými řešeními ukládání jaderných odpadů tak, jak jsou vyprojektovaná nebo v provozu v různých zemích - podzemní, podpovrchové, mokré. Jaderné odpady mají proti jiným průmyslovým, chemickým nebo komunálním odpadům jednu velkou výhodu – je jich relativně velmi málo.

 

Zajímavé přednášky:

Vliv znečištěného ovzduší na průběh a výsledky těhotenství (13.11., Praha), více ZDE

Co se děje v zázemí našich měst? (13.11., Praha), více ZDE

Další informace o programu Týdne vědy a techniky AV ČR - ZDE