Více času na podstatné

Nový tkaninový filtr v ArcelorMittal sniží ročně emise prachu o dalších 94 tun

29.03.2016 12:34

ArcelorMittal Ostrava uvedla do ostrého provozu technologii v hodnotě 365 milionů korun, která bude mít pro životní prostředí největší přínos ze 13 současných ekologických investic zaměřených na snížení emisí prachu. Tkaninový filtr představuje nejlepší techniku na odprašování a huť díky němu a stávajícímu elektrostatickému filtru sníží své emise více, než od letošního března požaduje legislativa EU. Celkem tak zachytí dalších 94 tun prachu ročně, včetně nejmenších prachových částic, benzo(a)pyrenu a dioxinů.

„Odprášení jižní části aglomerace je naše nejvýznamnější investice do ekologie za poslední dva roky. Spolu s dalšími 12 technologiemi se postará o snížení našeho vlivu na životní prostředí na nejmenší možnou míru a zařadí nás mezi integrované hutě s nejnižším vlivem na životní prostředí na světě,“ uvedl Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Tkaninový filtr zachytává s více než 99% účinností i nejmenší prachové částice a poradí si také s polycyklickými aromatickými uhlovodíky (včetně B(a)P) a s dioxiny, které sníží o více než 90 procent. Je velký přibližně jako třípatrový dům a jeho úkolem je posílit odprašování spalin na zbývajících dvou spékacích pásech menší, jižní části aglomerace. Celková plocha tkaninových filtračních hadic přesahuje 18 tisíc m2, což odpovídá velikosti 2,5 fotbalových hřišť. Výstavba trvala deset měsíců. Nový tkaninový filtr navazuje na stávající odprašování modernizovanými elektrostatickými filtry a zcela eliminuje kouř, který byl dosud u komína jižní části aglomerace viditelný. Technologie tkaninového filtru disponuje vysokou efektivitou zaručující nepřetržitý provoz, s pouhými 4 % celoročního kalendářního času na údržbu.

V 80. letech spékací pásy aglomerace odprašovaly tzv. cyklóny. Ty v 90. letech nahradily účinnější elektrostatické filtry, které v současnosti posilují největší tkaninové filtry v celé huti. Dosud držela huť emise na aglomeraci pod nejpřísnějšími evropskými limity díky modernizovaným elektrostatickým filtrům a gigantickému tkaninovému filtru. Ten zdokonaluje odprašování na třech spékacích pásech severní části aglomerace již od podzimu roku 2011. Stejně účinné filtry byly nyní uvedeny do provozu i pro zbývající dva pásy jižní části aglomerace. Všech pět spékacích pásů aglomerace se tak dnes v ArcelorMittal Ostrava odprašuje dvoustupňově – dvěma typy filtrů zároveň.

 

 

Snižování limitů pro emise tuhých znečišťujících látek u aglomerací (mg/m3)

do 1997

1998-2009

2010-2011

2012-2015

od 3/2016

400

100

50

20

<10