Více času na podstatné

NZÚ hlásí pro rodinné domy vyčerpáno, MŽP však navýší alokaci o 300 miliónů Kč

07.07.2015 14:34

Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo po vyčerpání alokace pro rodinné domy ve výši 600 milionů v programu Nová Zelená úsporám (NZÚ) navýšit rozpočet programu o dalších 300 miliónů korun. MŽP použije finanční prostředky z dražeb emisních povolenek a může také využít případně nedočerpanou alokaci na bytové domy.

Příjem žádostí na úsporná opatření v rodinných domech v letošní NZÚ dosáhl o tomto víkendu svého limitu. Vyčleněných 600 milionů korun žadatelé vyčerpali už v sobotu 4. července, během které systémem prošlo rekordních 419 úplných žádostí v hodnotě převyšující 105 milionů Kč. Příjem ale běžel dál do tzv. zásobníku, v němž bylo 120 milionů Kč. Tyto prostředky žadatelé vyčerpali dnes. Prodloužený víkend byl tedy, co se týče zájmu žadatelů, rekordní. MŽP se proto obratem rozhodlo alokaci v programu pro rodinné domy navýšit o 300 milionů Kč.

"Rozhodně chceme podpořit jednak projekty v zásobníku a pak i ty další, až do vyčerpání 900milionové alokace. K jejímu navýšení použijeme finanční prostředky z dražeb emisních povolenek za druhé čtvrtletí tohoto roku, rovněž můžeme využít případně nedočerpanou alokaci na bytové domy. Kromě toho během podzimu plánujeme spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy NZÚ s postupným doplňováním peněz dle výnosu z dražeb emisních povolenek,“ prozradil ministr životního prostředí Richard Brabec.

V plném proudu je také administrace podaných žádostí. Schváleno je 1076 žádostí za 229 miliónů korun, plynule probíhá i jejich proplácení tak, jak příjemci dokládají realizaci opatření. K dnešku bylo proplaceno 45 žádostí za 2,5 milionu Kč, dalších 55 žádostí za 2,9 milionu je v procesu financování.

„Daří se nám plnit to, co jsme slíbili – jednoduchá administrace, jasná pravidla a pevně dané lhůty, kdy garantujeme proplacení od podání žádosti do 9 týdnů, a řada projektů je proplacena do 6 týdnů od podání žádosti,“ sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. 

Největší zájem o dotace je dlouhodobě v Moravskoslezském kraji, kam směřuje více než 17 % celé alokace, následuje Středočeský kraj se 13 %. Nejmenší zájem je naopak v Karlovarském kraji, který se na požadovaných dotacích podílí jen 1%. Skoro polovinu všech žádostí tvoří žádosti na zateplení stávajících rodinných domů, přičemž na požadované alokaci se podílejí skoro ze 70 %. Velmi žádaná je nově zavedená dotace na tzv. „dílčí opatření“, žadatelé tak mohou komplexní renovaci svého domu rozložit do delšího časového období. U alternativních zdrojů energie mají lidí zájem o instalaci solárních termických systémů a také tepelných čerpadel, převážně typu vzduch-voda.