Více času na podstatné

Obyvatelé Ústeckého kraje mohou na výměnu kotlů získat až dvacet milionů korun

01.08.2013 21:08

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský dnes s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem podepsal dohodu, na základě které obyvatelé Ústeckého kraje mohou získat celkem až dvacet milionů na výměnu starého kotle za nový ekologický.

„Jsem rád, že se podařilo najít s panen hejtmanem Bubeníčkem jednotnou pozici, aby ve společném programu navýšil krajskou část financí na výměnu kotlů z původně zamýšlených pěti milionů na deset. Díky tomu mohlo Ministerstvo životního prostředí dát do programu stejnou částku. Dvacet milionů představuje přibližně 500 vyměněných kotlů v Ústeckém kraji, ve kterém je zhoršená kvalita ovzduší. Kotlíkové dotace jsou jedním z nástrojů, jak tento problém zmírnit,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

 

Příjem žádostí je zahájen od 1. 8. 2013 a potrvá do 27. 9. 2013 do 13:00 hodin nebo do vyčerpání alokace, nastane-li tento den dříve. Pro tuto výzvu je alokováno celkem 20.000.000 Kč, a to 10.000.000 Kč z rozpočtu Ústeckého kraje a 10.000.000 Kč z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR. Předmětem dotace je výměna stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové účinné nízkoemisní tepelné zdroje.

 

Ke stažení:

Dokumenty pro 2. výzvu

 

Příjem žádostí začíná 1. srpna, končí buď vyčerpáním celkové dotace, nebo 27. září. Žádosti se podávají na Krajském úřadu Ústeckého kraje.

Ministerstvo životního prostředí připravilo na základě zkušeností ze spolupráce s Moravskoslezským krajem program na výměnu kotlů pro všechny kraje v České republice. Financování dotací je vždy rozděleno stejnou měrou mezi Ministerstvo životního prostředí a partnerský kraj. Prvotní zájem o spolupráci musí vzejít z regionální úrovně. V současné době je připravován program se Středočeským krajem.

V rámci pilotního programu v Moravskoslezském kraji bylo na severní Moravu uvolněno celkem 100 milionů korun. Ve výzvě, která byla vyhlášena 1. července, mohou získat obyvatelé Moravskoslezského kraje dalších až 60 milionů korun. Celkem bylo v kraji vyměněno přibližně 2500 kotlů a na dalších 1500 jsou v Moravskoslezském kraji alokovány společné finanční prostředky Ministerstva životního prostředí a kraje.