Více času na podstatné

Plánovaná geotermální elektrárna v Tanvaldu nezískala územní rozhodnutí

14.10.2015 13:26

Stavební úřad v Tanvaldu na Jablonecku zamítl žádost na umístění stavby plánované geotermální elektrárny v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T. Podle jeho vyjádření se jedná se o stavbu, která má charakter experimentu s možnými negativními dopady na občany, jejich majetek a život ve městě.

Projekt připravuje firma Entergeo, proti se postavilo tanvaldské zastupitelstvo a petici odmítající projekt podepsalo 2116 obyvatel Tanvaldu i jeho okolí. Entergeo se může proti rozhodnutí úřadu odvolat.

Stavební úřad žádost firmy Entergeo zamítl, přestože záměr dostal souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí. Pro výstavbu elektrárny chce firma využít pozemek pod železniční tratí, na kterém stojí vodní elektrárna. Projekt počítá s ohříváním vody vháněné až pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím ve světě příliš rozšířený a v Česku s ním nejsou žádné zkušenosti. Jaroslav Mikš, který proti plánům na výstavbu geotermální elektrárny od začátku bojuje, označil záměr za nebezpečný experiment.

Podobně se ve svém odůvodnění vyjádřil i stavební úřad. "Navrhovaná stavba má být umístěna prakticky ve středu města, jedná se o stavbu, která má charakter experimentu s možnými negativními dopady na občany, jejich majetek a život ve městě. V tomto případě proti sobě stojí veřejný a soukromý zájem a tyto dva zájmy jsou jednoznačně v rozporu, což je zřejmé i ze skutečnosti, že v průběhu územního řízení byly uplatněny námitky účastníků řízení a dotčené veřejnosti a připomínky veřejnosti proti navrhované stavbě, které podepsalo 691 osob," uvádí úřad ve svém rozhodnutí.

Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam ale provázely silné otřesy, které způsobily škody v přepočtu 170 milionů korun. Obava z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvodem, proč se proti podobnému projektu společnosti Entergeo předloni postavili také lidé v Semilech a v nedalekém Benešově. Odpůrce nepřesvědčila ani ujištění, že seizmické stanice budou situaci sledovat a čerpání vody se případně omezí. Nepomohly ani sliby dodávek levného tepla nebo dotací pro radnice. "Změnili jsme územní plán, ten už nedovoluje podobné zařízení na území města postavit," řekla již dříve ČTK semilská starostka Lena Mlejnková.

 

Zdroj: ČTK

Obrázek: Náčrt geotermální elektrárny v Semilech
Zdroj: https://jablonecky.denik.cz/z-regionu/entergeo-pripravuje-vystavbu-geotermalni-elektrarny-v-tanvaldu-20140115.html