Více času na podstatné

Podzemní kontejnery – mimořádně šetrný a účinný sběr separovaného i směsného odpadu

27.04.2015 12:18

Podzemní kontejnery výrazně přispívají ke zvyšování kvality životního prostředí a šetří prostor nejen veřejného prostranství. Místo objemného kontejneru stojí na ulici jen box o velikosti odpadkového koše. Slouží jako plnící otvor a je konstruován tak, že se do něj dá odpad jen vhazovat, díky čemuž brání nejrůznějším sběratelům, aby se ve smetí přehrabovali a vyhazovali jej ven. Současně přestává být snadným terčem nejrůznějších legrácek, které končí převržením a vysypáním kontejneru. Pod zemí pak zůstane i hlasitý třesk tříděného skla a v neposlední řadě i zápach. Je také důležité zmínit, že pro výsyp podzemních kontejnerů není potřeba speciální technika. Vyprazdňování nádob je zajišťováno standardními vozy svozových firem nebo technických služeb.

Třídění odpadu je čím dál větší byznys. Důkazem je prostý fakt, že množství recyklovaných komodit rok od roku strmě roste. Jen v roce 2013 bylo podle oficiálních statistik dík třídění zrecyklováno 635 892 tun obalů. Statistici šli ještě dál a spočítali, že se tím uspořilo více než 23 milionů gigajaulů energie. Vedlejším a ne nezanedbatelným efektem bylo snížení emisí skleníkových plynů o bezmála milion tun. Jen v Česku mají lidé pro třídění k dispozici více než 240 tisíc barevných kontejnerů. A jejich množství dál poroste.

V ulicích našich měst proto přibývá kontejnerů na tříděný odpad. Leckde však jejich rozmístění brání nedostatek prostoru nebo striktní nároky urbanistů či památkářů, jako například v historických centrech měst. Právě tam nalézají nejlepší uplatnění podzemní kontejnery. Umožňují lidem třídit všude, kde to dnes ještě není možné. A že jde zpravidla o velmi vytížené lokality, dokazuje pohled na řadu českých náměstí a běžné odpadkové koše, které praskají pod náporem plastových či skleněných lahví.

Existuje několik důvodů, proč dnes v drtivé většině center měst nenajdete koše nebo kontejnery na tříděný odpad. Tím nejpádnějším je sám člověk. Zatímco jeden třídí, druhý se v odpadu přehrabuje. A kolem popelnic se pak vrší vyházené smetí. Nejjednodušší způsob, jak ta specifická zákoutí změnit tak, aby nedělala ostudu, a přitom dál plnila svou roli, je zakopat kontejnery pod zem. Doslova.

Vyrábí se hned několik typů podzemních kontejnerů. Pomocnou ruku pak výrobci nabízí i v otázce financování instalace podzemních kontejnerů. Vedle možnosti získat na projekt peníze z evropských fondů mohou města využít i leasingu.

Informace o tom, jak i Vy můžete využít podzemní kontejnery, nabídne například společnost Meva a.s., a to na pravidelném veletrhu FOR WASTE & WATER, který se uskuteční v září 2015 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

 

Více informací naleznete na www.forwaste.cz