Více času na podstatné

Pokračování programu Nová zelená úsporám je v ohrožení, vláda totiž neschválila potřebnou dokumentaci

24.10.2013 07:00

Vláda včera neschválila dokumentaci programu Nová zelená úsporám a jednání lišácky odložila na neurčito. Ministerstvo pro místní rozvoj se snaží ústy ministra Františka Lukla přesvědčit majitele bytových domů, zejména těch panelových, že půjčka z programu MMR je výhodnější než dotace Ministerstva životního prostředí. Pro zastavení programu nevidí členové Rady SFŽP ČR žádný rozumný důvod. Zastavení programu konkrétně podle Rady znamená, že k již připraveným žadatelům o zateplení rodinných domů nedoputuje již připravených 800 mil. Kč. Současně to znamená, že o práci v tomto rozsahu přijdou malé a střední české firmy.

Vláda dnes neschválila dokumentaci programu Nová zelená úsporám a jednání lišácky odložila na neurčito. Ministerstvo pro místní rozvoj se snaží ústy ministra Františka Lukla přesvědčit majitele bytových domů, zejména těch panelových, že půjčka z programu MMR je výhodnější než dotace Ministerstva životního prostředí. Tento postoj podkopává nejen český stavební průmysl, balancující na hranici přežití, ale především možnost tisícům domácností efektivně zateplit svůj dům. Dotace tak nedostanou ani domy veřejné služby, jako jsou školy, školky, domovy důchodců, nemocnice a další.

Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě prosazuje Novou zelenou úsporám jako program, který z jedné investované koruny přinese zpět do české ekonomiky minimálně tři další koruny, jak prokázala praxe Programu Zelená úsporám, ve které naše ministerstvo zateplilo 36 tisíc rodinných a na 6 tisíc starých bytových domů. Každá investovaná miliarda přinese našim občanům na 2700 pracovních míst, a podpoří tak především lokální zaměstnavatele ve stavební výrobě a službách, tedy hlavně malé a střední firmy, živnostníky a drobné podnikatele v regionech. Dnes vládě předložená dokumentace programu Nová zelená úsporám počítá do roku 2020 s dotacemi 27 miliard Kč, které by měly udržet nebo vytvořit přibližně 70 tisíc pracovních míst.

„Věřím, že po prodlouženém víkendu budou mít dnešní odpůrci programu Nová zelená úsporám realističtější pohled a i s pochopením faktů tento skvělý program pro občany i českou ekonomiku bez emocí schválí,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

 

Stanovisko členů Rady Státního fondu životního prostředí ČR k zastavenému programu Nová zelená úsporám

Členové Rady Státního fondu životního prostředí se seznámili se záporným stanoviskem vlády k pokračování programu Nová zelená úsporám předloženého ministrem životního prostředí Tomášem Podivínským.

Pro zastavení kvalitně připraveného a úspěšného programu nevidí členové Rady SFŽP ČR žádný rozumný důvod. Zastavení programu konkrétně znamená, že k již připraveným žadatelům o zateplení rodinných domů nedoputuje již připravených 800 mil. Kč. Současně to znamená, že o práci v tomto rozsahu přijdou malé a střední české firmy.

Členové Rady SFŽP ČR se zastavením programu zásadně nesouhlasí a žádají vládu, aby své stanovisko změnila.

 

Program Nová zelená úsporám je ekonomicky nejlepším prorůstovým opatřením pro českou ekonomiku, pro rozvoj podnikatelské sféry ve stavebnictví, strojírenství a dalších oborech. Významným efektem je tvorba nebo udržení desítek tisíc pracovních míst, ve stavebnictví, ale i výrobě kotlů, tepelných čerpadel a solárních termických panelů na ohřev vody.

Program Nová zelená úsporám předpokládá zdroje ve výši 27 mld. Kč z dražeb emisních povolenek. Na rodinné domy je z této částky určeno 12,8 mld. Kč.

Podle člena Národní ekonomické rady vlády, Ing. Miroslava Zámečníka, vytvoří každá miliarda korun, poskytnutá v rámci programu Nová zelená úsporám, na 2700 pracovních míst.

Například v Moravskoslezském kraji čerpali občané v minulém programu Zelená úsporám 2,7 mld. Kč a vzniklo zde na 7000 pracovních míst.

Při navýšení financí v programu Nová zelená úsporám např. o deklarované 3 mld. Kč, lze předpokládat dotaci pro Moravskoslezský kraj ve výši cca 550 mil. Kč. To by umožnilo vytvoření nebo udržení na 1 500 pracovních míst, což je kapacita, která by byla schopna zaměstnat například všechny reálně propuštěné zaměstnance z dolu Paskov.