Více času na podstatné

Pražané v prvním roce vytřídili 91 tun kovových obalů a plechovek

18.08.2017 10:43

První šedé kontejnery Pražských služeb na kovové obaly se v metropoli objevily přesně před rokem. Od té doby se několikanásobně rozrostl jejich počet i množství vytříděného materiálu. Aktuálně se v ulicích Prahy nachází čtyři sta padesát šest šedých kontejnerů. A zdá se, že s rostoucím počtem šedý ze separačních nádob se zvyšuje i povědomí Pražanů. Ti v uplynulých dvanácti měsících odevzdali více než jednadevadesát tun kovových obalů a plechovek. Od letošního ledna do července svozové firmy působící v rámci systému hlavního města sesbíraly a dotřídily přes sedmdesát tun kovových obalů a plechovek. Obsah šedých nádob je následně v areálu Pražských služeb dotříděn na kovy a hliník.

 

Spreje a obaly od chemických látek do sběru nepatří

Kontejner je určen zejména pro sběr prázdných nápojových plechovek, ale je možné do něj odložit i prázdné konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka. Do separačních nádob naopak nepatří obaly od deodorantů ve spreji a obaly od motorových olejů, benzinu, barev a dalších chemických nebo nebezpečných látek. Způsob jejich likvidace by měl být uveden na obalu konkrétního produktu.

Menší kovové předměty je možné odkládat i do nádob s komunálním odpadem, přičemž k jejich vytřídění pomocí magnetických separátorů dojde až ze škváry po průchodu odpadu ZEVEM. Toto platí však jen v místech, kde směsný komunální odpad nekončí na skládkách, ale v zařízení na jeho energetické využití. Tak tomu je například v pražském ZEVO Malešice.

Od roku 2016 běží ve spolupráci s Akademií věd ČR projekt na zlepšení třídění kovů z komunálního odpadu, na jehož konci má být zcela nová linka separující železo a barevné kovy. Efekt zlepšení se již částečně projevil v letošním roce, kdy díky úpravám současné technologie vytřídíme přibližně o tisíc tun železa více. Množství celkově separovaných kovů se tak zvýší ze čtyř tisíc tun na více než pěti tisíc tun za rok.

 

Pozitivní efekty třídění kovu

Hliník je beze zbytku znovu použitelný. Recyklace tohoto materiálu je navíc mnohem šetrnější než jeho výroba z primárního zdroje, kterým je bauxit. Při těžbě je spotřebováváno velké množství energie a negativním dopadem je i produkce toxického odpadního kalu.

Po jeho vytřídění je roztaven, odlit a válcován. Tak vznikají nové produkty, mezi které například hliníkový plech hojně využívaný k výrobě plechovek na nápoje. Kovový šrot a kabely, které sice do kontejnerů na obaly nepatří, jsou samozřejmě zpracovávány také. Jen u kabelů je nutné zajistit odstranění obalového PVC. I to je však možno zrecyklovat a vyrobit z něj například obrubníky nebo podlahovou krytinu na zakrytí travnatého povrchu stadionů při organizaci různých koncertů.