Více času na podstatné

Při výrobě bioenergie je nutné využívat zdroje efektivně

20.08.2013 08:57

Energetické využití biomasy tvoří významnou součást skladby obnovitelných zdrojů energie v EU. Při získávání energie z biomasy, tzv. bioenergie, jsou však využívány omezené přírodní zdroje, např. zemědělská půda nebo lesy, navíc je produkce bioenergie spojena i s dalšími negativními vlivy, a to zejména na krajinu (snížení zemědělské biodiverzity) a změnu klimatu (tvorba emisí skleníkových plynů, zejména CO2). Proto je nutné při výrobě bioenergie dodržovat principy efektivního využívání zdrojů.

V praxi to znamená snížit rozsah půdy a dalších zdrojů potřebných pro získání jednotky bioenergie a současně omezit negativní vlivy na životní prostředí. Problematikou potenciálu bioenergie z pohledu efektivního využití zdrojů se zabývá zpráva EEA „EU bioenergy potential from resource efficiency perspective“.

Bioenergií se rozumí jakákoliv forma energie (teplo, elektřina, biopaliva) vyrobená z biomasy, (např. dřevo, energetické plodiny) nebo z odpadní biomasy, tzv. bioodpad. Uvedená zpráva se zaměřuje na potenciál využití zemědělské půdy k energetickým účelům. V roce 2010 bioenergie představovala zhruba 7,5 % energie v EU a předpokládá se, že tento podíl se do roku 2020 zvýší na 10 %. Zpráva uvádí, že efektivita využití energie v biomase je výrazně vyšší při její transformaci na teplo nebo elektřinu ve srovnání s využitím biomasy pro výrobu biopaliv v dopravě.

Plné znění aktuality EEA je v angličtině k dispozici zde.

 

ZDROJ: CENIA